28 October 2020

HiT117 | Okuma Listesi

HiT117 Yeni İletişim Teknolojileri dersi kapsamında sizi okumakla mecbur tuttuğum 2 kitabımız var. Bunlardan ilkini (T-İnsan) vize sınavına kadar okumanız gerekiyor yani vize sınavında bu kitaptan sorular gelecek. İkincisini de (Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya) final sınavına kadar okumanız gerekiyor yani final sınavında da bu kitaptan sorular gelecek.

Şöyle bir itiraz gelmişti daha öncelerden, sizden de gelebilir: Hocam böyle saçmalık mı olur? Niye mecburuz? İnsanın okuyacağı varsa da siz böyle mecbur tutunca tüm okuma hevesi gidiyor. Ayrıca işin içine sınav girince daha bir geriliyoruz, bu kitapları mecbur tutmasanız olmaz mı?

Cevap: Olmaz 🙂 Tecrübelerimiz gösterdi ki, sadece tavsiye edip okumayı mecbur tutmayınca kitapları kimse okumuyor. Bu dersi alan herkesin okuduğundan emin olmam lazım bu kitapları. Hem dersimizin içeriğiyle yakından ilgili, hem de alanımızla… Zaten okuması kolay, dili sade ve oldukça samimi kaleme alınmış eserler. Hem ne bu canım, koca üniversite öğrencisi kitap okumaktan gocunmaz, hadi bakiim!

Mecburi okuma listesi (2 kitap)

  1. T-İnsan; Ufuk Tarhan; Destek Yayınları; 2019

Bu kitaptan vize sınavında sorular gelecek.


2. Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya; Salih Seçkin Sevinç; Optimist Yayınları; 2015

Bu kitaptan final sınavında sorular gelecek.

Soru: Hocam, ilk kitaptan da finalde soru gelecek mi? İlk kitap finale dahil mi?

Cevap: Hayır, dahil değil. Vizenin kitabı kendine, finalin kitabı kendine 🙂


Vizyonumuza katkı sağlayacak eserler

Bu sadece okuma listesinde yer alan ve sınavlarda karşınıza çıkacağı için okumanız gereken kitapları değil, bunların dışında da okumanızı seyretmenizi ve dinlemenizi tavsiye ettiğim bazı kitap, makale, belgesel, film ve podcastlar olacak. Bu içerikleri haftalık olarak güncellemeye gayret edeceğim. Dediğim gibi sınavlarda bu içeriklerden karşınıza soru çıkmayacak. Bunlar bu dersin hakkını biraz daha verebilmek ve vizyonumuzu genişletebilmek için. Sizden de haftalık olarak bu sayfayı kontrol etmenizi, seyredip dinlemenizi rica ediyorum.

Vizyonluk Okuma Listesi

1. Kitle İletişim Kuramları; Burak Özçetin; İletişim Yayınları 2018 (“İletişim, Teknoloji ve Toplumsal Dönüşüm” bölümü; Sayfa 233-265 arası)

Burak Özçetin’in bu güzel eseri, okuduğum kitle iletişim kuramları kitapları arasında sanırım en rahat anlaşılırı. Bizi kitabın son bölümü daha çok ilgilendiriyorsa da eğer iletişim kuramları ile ilgili temel bir fikir edinmek isterseniz ki istemelisiniz, bu kitabın tamamını bir gözden geçirmeniz yerinde olacaktır.


2. Dijital Kültür ve Sosyal Medya; Ed. Prof. Dr. Mustafa Akdağ; Atatürk Üniversitesi AÖF Yayınları; 2020

Bu kitabı PDF olarak buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Vizyonluk Seyretme Listesi

  1. Bildiğimiz manada dünyanın ilk fenomeni diyebileceğimiz İnternet Mahir’in fenomenliğe uzanan hayatının belgelesi.

Haftalık işlemek üzere hazırlamış olduğun ders notları ile ilgili video ve podcastlara burada değil, ilgili ders notunun yer aldığı yazılar üzerinden ulaşabilirsiniz. Mesela T-Modeli ile ilgili seyretmenizi tavsiye ettiğim videolar T-Modeli dersine ait sayfada yer almaktadır.


Vizyonluk Dinleme Listesi

  1. Nasıl Serdar Erener Olunur? Bu podcastta reklamcıların pirlerinden Serdar Erener in kısaca hayatı ve tavsiyelerini dinleyebilirsiniz.
  2. Tavsiye ettiğim diğer podcastlara buradan ulaşabilirsiniz.

Öne çıkan görselin kaynağı Free-Photos from Pixabay
Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

1 Response

  1. 6 January 2021

    […] HiT117 Yeni İletişim Teknolojileri okuma listesi için tıklayınız. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *