Spotify’da zevk alarak dinlediğim ve bayağı bir şey de öğrendiğim, insana vizyon katan PodCast serilerinden birini Nilay Örnek hazırlıyor. “Nasıl Olunur” diye soruyor Nilay Örnek, misafirleri de hangi konuda iyiyse onun nasıl olunacağını anlatıyorlar. Ben büyüyünce Serdar Erener gibi mi olmak istiyorum? Evet ise nasıl? Çok çalışarak mı? Az uyuyarak mı? Çok dua ederek mi? Mütevazı olarak mı? Şansımızı zorlayarak mı? Bu sorular uzar da gider. En iyisi Spotify üzerinden seriyi dinlemek ve cevapları kendi kendimize vermek.

Serdar Erener gibi mi olmak istiyorum? Evet ise nasıl? Çok çalışarak mı? Az uyuyarak mı? Bu sorular uzar gider. En iyisi Spotify üzerinden Nasıl Olunur serisini dinlemek ve cevapları kendimiz bulmak.

Podcasttaki sohbetler soru cevap şeklinde ilerliyor. Sorular güzel ve derinine inen cinsten Program uzun ama keyifli. Bülent Eczacıbaşı’ndan Serdar Kuzuloğlu’na, İbrahim Selim’den Naci Görür’e… Nilay Hanımın pek çok alandan uzman isimlerle yaptığı söyleşiler, şahsım adına net söyleyebilirim ki oldukça şey katıyor insana. Bu yazıyı yazdığım esnada serinin 86. sı yayımlanmış, İclal Aydın ile.

Serdar Erener gibi nasıl olunur?

Bu yazının konusunu ise Nasıl Olunur serisinin 38. bölümü oluşturuyor. Misafir, özellikle reklam ve pazarlama iletişimi ile ilgilenenlerin kesinlikle dinlemesi gerektiğini düşündüğüm bir isim: Serdar Erener.

Benim yaşımda olanlar Garanti Bankası’nın limonata satan çocuk reklamını hatırlayacaklardır. Efsane reklamlardan… Serdar Erener imzası var bu işte. 30 yıldır sektörün içinde ve “Vay beh!” dedirten reklamların pek çoğunda Serdar Erener imzasını görmek oldukça olası.

Zaten programa da Serdar Erener çocukluğundan şu zamana kadar nasıl geldiğini dinleyerek başlıyoruz. Bu kısımlar da güzel ama, özellikle yeni nesil reklamcılık, sosyal medyanın hangi kuralları değiştirdiği, hangi kuralların değişmediği, marka iletişiminin güncel dinamikleri ve samimi tavsiyeleri dinlediğimiz dakikalar benim bu yazıyı yazıp tavsiye etmemin temel nedenlerini oluşturuyor.

Reklamcılık, halkla ilişkiler, gazetecilik, yeni medya, pazarlama iletişimi, siyasal iletişim vs. ilgilenen her kim var ise, bu bölümü kaçırmamalı.

Bu yazıda Serdar Erener’i yazdım ama, gelecek yazılarda başka bir Serdar’ı, Serdar Kuzuloğlu’yu yazacağım inşAllah. Sonra Mehmet Atakan Foça ve Evrim Kuran da yazmayı düşündüğüm yazılar arasında ilk sıralarda.

Henüz dinlemeye fırsat bulamadığım Levent Erden, Nevzat Aydın, Levent Kömür var, onları da dinler dinlemez sizlerle paylaşmayı ümit ediyorum. Sizin de “Hocam mutlaka bunu bir dinle” dediğiniz şeyler vardır, aşağıdaki yorum kısmına tavsiyelerinizi bekliyorum.

Programı Spotify Web Player üzerinden dinleyebilirsiniz. Ama ben Spotify a gidip abone olmanızı tavsiye ederim.