11 July 2015

Kitap: Unmarketing – Pazarlamayı Bırakın Bağ Kurmaya Başlayın (Scott Stratten)

Kabul ediyorum kitap bayağı kalın, akıcı ama müthiş bir sürükleyiciliğe de sahip değil. Ama öyle güzel nokta atışları ve tavsiyelerde bulunmuş ki Scott Abi, bir haftanızı bu kitaba ayırmaya değer.

Kitabın ismi UnMarketing yani PazarlamaMa 🙂

Pazarlamayı bırakın artık, bağ kurmaya başlayın, eğer siz bağlarınızı arttırırsanız pazarlama kendiliğinden gerçekleşecektir zaten” diyor yazar.

Kitapta eğer işletmeler kendilerine, ürünlerine veya markalarına vs. güveniyorlarsa, öncelikle müşterilerinin kapıdan içeri girmelerinin sağlanmasının gerektiği, hemen pazarcılığa başlamanın hiçbir faydasının olmayacağı belirtiliyor. Hiç bilinmeyen bir işletme için Adwords uygulamalarının uygun olduğunun altı çiziliyor.

David Meerman Scott’un aksine kullanıcılara indirmek üzere e-kitap, rapor, doküman vs sunulduğu takdirde dosyaları indirmeden önce kullanıcıların e-postalarının istenmesinin veya üye yapılmasının faydalarından bahsediyor. Hatırlarsınız, David Meerman Scott ise indirmeden önce istenen bilgilerin pek işe yaramadığından hatta kullanıcıları rahatsız ettiğinden bahsetmekteydi. İki farklı görüş… (İlgili değerlendirme için tıklayınız).

Enteresandır, yazar sosyal medyanın aslında bir medya olmadığını söylüyor. Yazara göre sosyal medya iki veya daha fazla kişi arasındaki bir sohbet ortamıdır. Hatta sosyal medya müşteriler, meslektaşlar, rakipler ve diğer kişiler ile internet üzerinden sohbet etme becerisidir. Yazar, sosyal medyada diğer kullanıcılar ile iletişim halinde olmadan pazarlama yapmanın mümkün olmadığını belirtmektedir.

İnsanlar dinlenmelidir. Onlara vakit ayrılmalıdır. Eğer sosyal medyada insanlarla olan iletişime vakit ayrılmıyorsa müşteriler için zaman ayrılmıyor demektir.

Yazar bu konuda çok güzel bir tespitte bulunmuş:

“10 yıl önce işletmelere potansiyel, mevcut ve geçmişteki müşterilerinin gündelik konuşmalarını dinlemelerine ve onlara cevap vermelerine imkân tanıyan bir araç sunulsaydı, dünyanın bu sekizinci harikası için 20.000 dolar vermeye razı olurlardı ama günümüzde bu ücretsiz ve işletmeler hala bunun değerini ve geri dönüşünü sorguluyorlar.”

Kitapta işletmelerin eğer sosyal medyayı pazarlamalarında etkin kullanmak istiyorlarsa tezat teşkil edecek şekilde bu mecrada pazarlama dilini bir kenara bırakmaları ve hedef kitleleri ile daimi bir iletişim kurmaya çalışmaları gerektiği belirtiliyor. İletişimin nasıl kurulacağına ve nasıl sürdürülebileceğine dair yöntem ve teknikler de örneklerle açıklanıyor.

Bu örneklerden bazı başlıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Facebook, Twitter ve LinkedIn’in iyi yanları, kötü yanları
 • Sosyal medyanın yedi ölümcül günahı
 • Twitter nasıl kullanılır?
 • Trollerle başa çıkmayı sağlayacak ve onlardan kurtaracak dört tavsiye
 • Viral pazarlamanın dört sırrı
Unmarketing - Pazarlamayı Bırakın Bağ Kurmaya Başlayın, Scott Stratten, MediaCat Yayınları, 2011

Unmarketing –
Pazarlamayı Bırakın Bağ Kurmaya Başlayın, Scott Stratten, MediaCat Yayınları, 2011

Online mecrada kriz yönetimi konusuna da bu kitabında örneklerle ağırlık veren Stratten, işletmelerin hata yapmalarının kaçınılmaz olduğunu, hata yapıldıktan sonra hatada ısrar etmenin bir faydası olmadığını, özür dilenmesi ya da durumun kullanıcının arzusu yönünde çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtiyor. Eğer hatada ısrar edilirse kullanıcıların işletmeyi/markayı online mecralarda yerle bir etme güçlerinin olduğunu, ama eğer müşteri memnuniyetine yönelik bir çözüm süreci yönetilirse insanların olaylar büyümeden affetmeye yüksek oranda meyilli olduklarını anlatıyor.

İnsanların işletmeye bir şikayet ile geldiklerinde şikayetin telafisini değil, öncelikle doğrulama beklediklerini bilmemizi istiyor. Stratten’e göre böyle bir durumda kullanıcılar şunları istiyor:

 • Seslerinin duyulduğunu bilmek istiyorlar,
 • Önemli olduklarını bilmek istiyorlar,
 • İşletmelerin onları önemsediğini bilmek istiyorlar.

Müşteri memnuniyetinin sonuçlardan ziyade süreçte yattığının da altını çiziyor.

Benim kitapta en sevdiğim cümle ise sosyal medya uzmanlarına yönelik:

Sosyal medya alanında kendi kendini uzman ilan eden adamdan, yani bir veya iki yıl önce var olmayan bir sosyal medya alanının uzmanı olduğunu söyleyen bir kişiden uzak durmak gerekir.

Uygulamaya dair pek çok örneğin yer aldığı bu kalın kitabı okuduğunuzda size yeni bir şeyler katılacağından emin olabilirsiniz. Hayırlı okumalar.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Kitapla alakalı başka bir değerlendirme (Irmak Parlat tecrübelerini anlatarak bir değerlendirmede bulunmuş) için tıklayın.

Tanıtım Bülteni:

Henüz ortada YouTube bile yokken müşterilerinin viral pazarlama videoları 60 milyonun üzerinde izlenen Scott Stratten, pazarlamaya yepyeni bir soluk getiriyor. Artık pazarlamanın yeni bir sayfasındayız; müşteriyle bağ kurmak bu yeni sayfadaki en önemli başlık.

Nesiller boyunca pazarlama dünyasının ikiyüzlülükleriyle karşılaştık. Pazarlamacılar kendilerine uygulanan bazı pazarlama metotlarından nefret ediyordu, ama bu nefret ettikleri yollardan vazgeçemiyorlardı. Hem uyguluyorlar hem de şikayet ediyorlardı. Broşürler, billboardlar, televizyon ve gazete reklamları… Bunlar 21. yüzyılda ne kadar işe yarayabilir? Geleneksel medyadan ne kadar fayda sağlanabilir? Belki de müşteriye ulaşmanın ve markanın viral hale gelmesinin en önemli ve en düşük maliyetli adımı sosyal medyayı kullanmaktan geçiyordur.

Konusunda çok tutkulu bir konuşmacı olan Stratten, Twitter’da yüz bine yakın takipçiye sahip. Business Review USA tarafından Amerika’nın 10 Marketing Gurusundan biri seçildi. UnMarketing daha yayımlanmadan dikkatleri üzerine çekti ve Amazon’un en çok satan kitaplarından biri oldu.

Bu yıl sosyal medya ve pazarlama hakkında okuyabileceğiniz en farklı olan Unmarketing, yazarının da itiraf ettiği gibi, bestseller olması için yazılmamıştı, ancak listelerde tecrübeli yazarların kitaplarını aratmayan bir ilgiyle karşılandı. Scott stratten’a kulak verin; bildiğiniz pazarlamayı bırakın, bağ kurmaya başlayın.

Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

1 Response

 1. Büşra ÖZTÜRK says:

  Gerçekten güzel özetlemişsiniz, yararlı oldu teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *