Davit Meerman Scott yabancı gelmedi değil mi? Pazarlamanın ve İletişimin Yeni Kuralları isimli muazzam eserin yazarının 2010 yılında basılmış yeni eseri. Pazarlamanın ve İletişimin Yeni Kuralları’nı okumadıysanız önce bu kitabı okuyun, ardından Global Tezahürat’a geçin derim ben. Çevirisini Levent Göktem’in yaptığı bu çalışmada Scott, web sitenizde, blogunuzda ya da sosyal medyada yaptığınız paylaşımlarınızın nasıl viral hale gelip insanlar tarafından akın akın paylaşılabileceğinin en temel 6 kuralını açıklamakta.

David Meerman Scott’un kitabı üzerine inşa ettiği bu altı kural neler peki:

  1. Hiç kimse (sizden başka) ürünlerinizle ilgilenmez.
  2. Zorlama gerekli değildir.
  3. Kontrolü kaybedin.
  4. Kök salın.
  5. İnsanlarda paylaşma duygusunu körükleyecek nedenler oluşturun.
  6. Dünyayı (sanal) kapınızın eşiğine çekin

Hepsi bu basit 6 kural 🙂

Bu kuralları nasıl uygulayacağınıza, neyin ne olduğuna, nasıl yapılırsa hem pratik hem de verimli olacağında dair bayağı detaylı yazmış yazar. Pek çok örnekle de süslemiş, 50’den fazla uygulama örneği var.

Kitabın bence en temel cümlesi şu: Sex sells out! Story sells in!

Eğer paylaşımlarınız kapış kapış paylaşılsın istiyorsanız, hikaye anlatın diyor yazar. Seks sattırır devri bitti diyor. (Martin Lindstrom aslında seksin sattırmadığını hatta tüketiciyi irite bile ettiğini araştırmalarıyla ortaya koyuyor, o ayrı bir konu… Bkz. Buyology)

Kitabın bence en önemli tavsiyesi ise, eğer herkesin paylaşmasını istediğiniz bir içeriğiniz varsa kesinlikle siteye kayıt, e-posta adresi aktivasyonu, form doldurma vs. engeller koymamanız gerektiği. Bir e-kitap yayınlıyorsunuz ve bunu insanlar indirsin okusun istiyorsunuz. Eğer kişinin o e-kitabı indirmeden önce e-mail adresini istiyorsanız kaybettiniz!

İşletmeniz için uygulayabileceğiniz pek çok sosyal medya fikri de yine bu eserde mevcut.

Hiçbir şeyin garantisi yok elbette. Ama bahsi geçen 6 kural kitapta açıklandığı gibi uygulanırsa, en kötü sizin konunuzda uzman biri olarak tanınmanızı sağlar, ki bence bu bile muhteşem bir kadayıf olur. Ha, bir haftada 135.000 kişi çektiğiniz videoyu paylaşır ve ay sonunda 19 milyon izlenmeye ulaşırsa bu kaymaklı kadayıf olur ki asla hayır demeyiz 🙂

Toplamak gerekirse, eğer Google’da üst sıralarda yer almak istiyorsanız nitelikli içerik oluşturmanız gerektiğini örnekleriyle anlatıyor bu kitap. Yani içerik yönetimi.. Bununla alakalı Ann Handley ve C. C. Chapman’in yazmış olduğu muazzam bir eser de var, dilerseniz bu kitaptan sonra ona bir göz atabilirsiniz: Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları (satın almak için tıklayın).

Künye: Global Tezahürat, David Meerman Scott, MediaCat Yayınları, İstanbul, 2010

Global Tezahürat, Davit Meerman Scott, MediaCat Yayınları, İstanbul, 2010
Global Tezahürat, David Meerman Scott, MediaCat Yayınları, İstanbul, 2010