12 May 2015

Kitap: Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız? (Gary Vaynerchuk)

Kobiler için yazılmış muhteşem bir eser daha: Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız?

Çevirisini Levent Göktem’in yaptığı bu eserde Gary Vaynerchuk, kendi tecrübelerinden hareketle interneti ve sosyal medyayı pazarlamada nasıl kullandığını ve nasıl işe yaradığını anlatıyor.

Çalışmış olduğu dükkandaki ürünleri internet üzerinden satarak bulunduğu eyalette nasıl dev bir marka haline geldiğini belirten Vaynerchuk, başarısının sırrını 3 basit kuralı yaşamasında olduğunu belirtiyor. Nedir bu üç kural:

 1. Aileni sev
 2. Çok çalış
 3. Tutkunu yaşa

Dürüst ve samimi olursan internetin ürün satışında muhteşem bir mecra olduğunu; spamlarla, kandırmacalarla ve gülmesini bilmeyen soğuk bir diyalogla bu mecrada barınmanın mümkün olmadığını belirten girişimci, blogların önemini, Facebook ve Twitter’in nasıl kullanılması gerektiğini çok güzel bir benzetmeyle açıklıyor: Blog daimi oturulan bir ev ise Twitter ve Facebook yazlıktır.

Girişimcilere nasıl iş kurulacağını ve nelere dikkat edilmesini internet ve sosyal medya çerçevesinde anlatırken beyaz yakalı profesyonelleri unutmuyor ve onlara en net tavsiyesini sunuyor: Klasik özgeçmiş devri bitti, internetteki varlığınız sizin özgeçmişiniz.

İstatistiklere o kadar da takılmamak gerektiğini, kaç takipçinin olduğunun da aslında bir öneminin olmadığını, önemli olanın internette nitelikli içeriklerle var olmak gerektiğini üstüne basa basa vurguluyor.

 

Kriz yönetimi ile de güzel fikirler veren yazar, interneti neredeyse pazarlamanın bütün alanlarında kullanılabilecek şekilde anlatıyor.

Ömrü hayatında bir simit satmamış bir insanın pazarlama dersleri vermesi çok saçma. Olması gereken, Vaynerchuk gibi ufak tefek bir şirketi interneti kullanarak nasıl sektörde baba konumlardan birini elde ettiğini anlatan, bizzat kendi başından geçenleri, yaptıklarını, doğrularını ve yanlışlarını açıklıkla açıklayan bir insanın bu dersleri vermesi. Kitapta güzel güzel açıklamış Gary Abi. Ufak tefeğinden 500 çalışanı olan bir şirkete kadar tüm Kobilerin kendinden bir şeyler bulup istifade edebileceğini düşündüğüm nokta atışları yapmış. Eski bir kitap demeyin, pazarlama çalışmalarımızda hala ısrarla yapmakta olduğumuz hatalar var ve Gary abi başından geçenlerle “bunları yapın” ve “bunları yapmayın” dediği için faydanıza olacağını düşünüyorum.

Ben yeni ne öğrendim bu kitaptan: Twitter’de işletme stratejisine uygun nasıl tweetler atılabileceğini.. Benim için yetti de arttı bile 🙂

Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız

Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız, Gary Vaynerchuk, MediaCat | Digitalage Yayınları, 2010

Eğer okumadıysanız bu kitaptan önce “Pazarlamanın ve İletişimin Yeni Kuralları” (David Meerman Scott – MediaCat Yayınları – satın almak için tıklayın) isimli eseri mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Ya da  “Sosyal Medya 101 2.0 – Pazarlamacılar İçin Sosyal Medyaya Giriş” (Murat Kahraman – MediaCat Yayınları – satın almak için tıklayın) kitabını.. Küçük ama etkili bir kitap. Bu kitaplar sosyal medya ve internete girmeye korkan ya da “doğru mu yapıyorum acaba” diye endişe eden tüm KOBİ ve profesyonellere ilaç gibi gelecektir..

Künye: Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız, Gary Vaynerchuk, MediaCat | Digitalage Yayınları, 2010

 

Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

3 Responses

 1. 16 June 2015

  […] Abarttım mı? Hiç sanmıyorum. Gary Vaynerchuk “Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız” isimli kitabında (http://bit.ly/1cX4fHG) küçücük bir dükkanı nasıl olup da milyonlarca dolarlık bir işletmeye çevirdiğini çok güzel anlatmış mesela. (Kitap hakkındaki yazım için tıklayınız.) […]

 2. 16 June 2015

  […] satın almak için tıkla), “Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız” (özet için tıkla) (Gary Vaynerchuk – MediaCat Yayınları – satın almak için tıkla) gibi kitaplara da […]

 3. 28 October 2015

  […] almak için tıkla), “Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız” (özet için tıkla) (Gary Vaynerchuk – MediaCat Yayınları – satın almak için tıkla) gibi kitaplara […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *