13 July 2021

Öğrencilerime Kuru Bir Teşekkür

Bu sene derslerine girdiğim 4. Sınıf ve 1. Sınıf öğrencilerimle ilgili bu yazı. Onlara bir teşekkür etmek istedim kuru da olsa. Bir hocanın öğrencilerine teşekkür etmesi için böyle bir yazıya gerek var mıydı diye soruyor olabilirsiniz? Şöyle izah edeyim: Bu teşekkür, final sınavlarını okuduktan sonra zaruri oldu. Ders zamanında olmadığımız için de teşekkürümü buradan yapayım istedim.

İlk teşekkürüm, HiT436 İnternet Stratejileri ve E-Ticaret dersini alan dördüncü sınıf öğrencilerime.

Final sınavı kapsamında bir e-ticaret girişimi projesi yapmaları gerekiyordu. Bu projenin muhteviyatında bir iş planı, uygulama tasarımları ve pazarlama stratejilerine yönelik tasarımların olması gerekiyordu. Projeler bu tafsilatlı kapsamına ek olarak gruplar halinde yapılması gerekiyordu. Uzaktan eğitimin bu şekildeki çalışmalara yüklediği tüm dezavantajlara rağmen öyle muhteşem e-ticaret fikirleri geldi ki…

Fikirler çok iyi, tasarımları çok iyi, pazarlamaları muhteşem. Gönül isterdi ki onların bu projelerini burada anlatayım, isim isim teşekkür edeyim ama gerçekten projeler o kadar yapılası ki, belki bir gün bir hayata geçer ihtimaline binaen ilan etmek uygun olmayacaktı. İnşAllah o projeler hayata geçince “Aslında bu bir ders projesi olarak başladı” diye onlar açıklarlar benim yerime kendilerini…

İkinci teşekkürüm, ki daha büyük bir teşekkürü hak ediyorlar, birinci sınıf “HiT120 Sosyal Medya Uygulamaları” dersini alan öğrencilerime.

Niye daha büyük bir teşekkür? Çünkü onlar pandemi nedeniyle hiç sınıf ortamında bir araya gelememelerine rağmen, daha birinci sınıf oldukları için birbirlerini de doğru dürüst tanımadan, bir uygulama projesini grup olarak bitirebildiler.

Şöyle düşünelim lütfen. Bir grup olarak yapacağınız projeler genellikle tek başına yapacağınız projelerden daha meşakkatli ve sıkıntılı bir süreçte ilerler. İnsani meziyetlerin kişiler arası ve grup içi iletişimde etkisini daha yoğun hissederiz. Grupta birileri daha baskın çıkar, birileri daha vurdumduymazdır. Dolayısıyla projenin kendisinden daha çok bir ekip ruhuyla hareket etmek zorlaşır. Kabaca bir hesap ettim de 20 dönemdir proje derslerine giriyorum, belki danışmanlığını yürüttüğüm ders projesi sayısı bini geçmiştir, henüz bir problem yaşanmayan grup çalışmasına rastlamadım. Mutlaka bir pürüz, şikâyet çıkar. Münakaşalar olur. Sinirler oldukça gerilir ekip içinde. Bayağı saç saça baş başa kavga edenleri bile gördüm 🙂

mustafacingi grup dersi

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümündeki bu bizim birinci sınıf öğrencilerimiz bu grup çalışmasını uzaktan gerçekleştirdiler. Daha önce hiç tanımadığınız, sadece uzaktan eğitimle online olarak bir araya geldiğiniz kadarıyla tanıdığınız birileriyle bir ekip kuruyorsunuz, bu ekip çalışmalarını yine uzaktan uzağa yürütüyor, toplantılarınızı, iş bölümlerini ZOOM ve WhatsApp üzerinden hallediyorsunuz. Bir de ortaya nefis işler çıkıyor.

Ne peki bu iş: Bir konu kapsamında blog hazırlamaları, Instagram ve YouTube içerikleri ile de bu blogu desteklemeleri gerekiyor. Elbette tasarım ve teknik kısımlarla ilgili belirlediğimiz dokuz ayrı kritere de dikkat etmeleri gerekiyor.

Bu sefer hem çalışmalarını göstermek hem de isim isim teşekkür etmek istiyorum. 50 ayrı blog çalışmasının aslında hepsi birbirinden güzel ama burada tam puan alan bloglara karışık bir sırayla yer ayırabileceğim.

VALENSİYA PASTA

Hazırlayanlar: Eda Canıpek, Büşra Yıldırım, Çiğdem Cengiz, Sibel Konca, Hamide Ilgaz

https://valensiyapasta.blogspot.com/


HOBİ İP DÜNYASI

Hazırlayanlar: Dilan Şimşek, Hatice Demirel, Tuğba Günhan, Zehra Yanliztaş, Sevilay Erol

https://hobiipdunyasi.blogspot.com/


ERÜGAMING

Hazırlayanlar: Emirhan Çınar, Yasin Başer, Ümit Berkay Nebioğlu, Buğrahan Murat

http://erugamingg.blogspot.com/


TATLI Bİ DİLİM

Hazırlayanlar: Betül Kevser Aygün, Kıymet Çalışkan, Behiye Doğan, Ece Çoban, Elvan Akçiçek

https://tatlibidilim.blogspot.com/


BİR FİNCAN NOSTALJİ

Hazırlayanlar: Ayşegül Tağman, Şule Artam, Nazmiye Ülger, Funda Pişgintaş, Beste Güler, Beyza Erdoğan  

http://birfincannostalji.blogspot.com


HAYALİ LEZZETLER

Hazırlayanlar: Melisa Kevek, Ece Gür, Şahika Tuncel, Kadriye Demirtaş, Elif Yılmaz

https://hayalilezzetlerr.blogspot.com/


ALFA SPOR AKADEMİ

Hazırlayanlar: Mert Kaya, İlsu Janset Adinoviç, Fatmagül Akdemir, Furkan Güngörenoğlu

https://alfasporakademi.blogspot.com


SOYKUK TVH

Hazırlayanlar: Ayşegül Yedikule, Bekir Buğrahan Soykuk, Ayşe Oktay, Burak Deniz, Zübeyde Akkuş, Beyza Yıldız

https://soykuktvh.blogspot.com


MUTFAĞIN KAŞİFLERİ

Hazırlayanlar: Merve Yağmur Fidan, Eylül Zeynep Baltacı, Sıdıka Ceren Aygün, Merve Güleç

https://mutfaginkasifleri.wordpress.com


İSTANBUL KİTAP KAHVE

Hazırlayanlar: Berra Alpcan, İsmail Kayasandık, Huriye Akdeniz, Cenk Emre Yerli, Sefa Oğulcan Öztürk, Kevser Aydoğan, Fatmanur Emek

https://istanbulkitapkahve.blogspot.com/


TATLIKOLİG

Hazırlayanlar: Şeyma Nur Gürlek, Hülya Çekiç, Safiye Dursun, Zehra Ekbiç, Zehra Aktaş

https://tatlikolig.blogspot.com


SHINE BEAUTY

Hazırlayanlar: İrem Sarıyıldız, Cansu Altay, Zeynep Karakan, Ümmü Demir, Merve Durmuş

http://shinebeautys.blogspot.com


MENÜDE LEZZET

Hazırlayan: Esma Zararsız

https://menudelezzet.blogspot.com/


DOSTLAR GIDA 27

Hazırlayanlar: Şeyma Kel, Vildan Şafak, Beyza Nur Dağ, Furkan Konur

https://dostlargida27.blogspot.com/


FOODIE FOOD GUIDE

Hazırlayanlar: Nisanur Şimşek, Mervenur Tekin, Fatma Mutlu, Gamze Tuğrul

https://foodiefoodguide.blogspot.com/

Uzaktan uzağa geçen bir öğretim yılının sonunda öğrenci arkadaşlarım fena işler çıkarmadılar. Öğretim uzaktan da olsa uygulamalı ve ekip ruhu gerektiren bir çalışmanın da yapılabileceğini gösterdiler. Uzaktan eğitim ile ilgili çok da olumlu bir kanaat yok kamuoyunda ama bu biraz da her şey yüz yüzeymiş de sadece değişen mecraymış gibi düşünmekten ve uygulamaktan kaynaklanıyor biraz da. Biz uzaktan eğitimin gerektirdiklerini yerine getirmeden, o felsefeye uygun bir ortamı hazırlamadan bu işe giriştik ki netice de çok memnun etmedi. Bunda mecburiyet faktörü var elbette, çok da bile isteye girmedik uzaktan eğitime ama uzaktan eğitimin de tü-kaka olmadığını göstermesi bakımından bu gençlerin yaptıklarını yabana atmayalım.

O yüzden kuru da olsa onlara samimi bir teşekkür… Sadece burada ismi geçen arkadaşlara değil, bu süreçte derslerime ısrarla devam eden, aktif katılım sağlayan tüm arkadaşlarıma da bu kuru teşekkürü bir borç biliyorum. Kısmet olur da yüz yüze öğretime başlarsak o zaman bir çay-kahve de ısmarlar, teşekkürü nemlendiririz.

Görsel Kaynakları

1. People photo created by wayhomestudio – www.freepik.com 2. Office photo created by tirachardz – www.freepik.com
Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *