14 February 2022

HiT436 | Internet Stratejileri ve E-ticaret dersime hoş geldiniz

HiT436 Internet Stratejileri ve E-ticaret dersinde bu dönem sizlerle birlikteyiz. Dersimizde kısmet olursa e-ticarete konu olabilecek teknik alt yapıdan pazarlama ve finansmana kadar pek çok şeye yer vermeye çalışacağız.

Amacımız

Bu dersi başarıyla tamamladığınızda e-ticaretle ilgili bir fikriniz olsun istiyorum. Bir e-ticaret işi nedir, ne değildir, e-ticarete atılmak için ne kadar girişimci olmak gerekir, e-ticaret yapmayı düşünüyorsak ne kadar maliyetlidir, ne kadar kârlıdır, ne kadar zamanda kâr etmeye başlar, pazarlaması nasıl yapılır gibi pek çok soruya az çok cevap verebilecek donanımda olmanız benim yegâne amacım. Bakarsınız belki bu dersten sonra bir e-ticaret uygulaması yapıp sektöre girersiniz, ne de gurur verici olur bir hoca için 🙂

Burada tam da şu soruyu sormak gerekiyor: Internet Stratejileri ve E-ticaret dersini vermek için doğru kişi ben miyim?

2003’ten 2011 yılına değil bilfiil sektörde çalıştığım için az çok ticaretin, hele hele Türkiye’de ticaretin nasıl yapıldığıyla alakalı az çok bir fikir sahibi olduğumu söyleyebilirim. 2011 yılından bu yana pek çok şey değişti elbette ama ticaretin ana kuralları geçerliliğini binlerce yıldır koruyor.

Çalıştığım bu yıllar boyunca yaptığımız işlerin hep e-ticaretini de yürütmeye gayret gösterdim. Bir e-ticaret sitesinin koordinatörlüğünü yürüttüm. Sektörden ayrılıp akademiye yöneldiğim, doktora yaptığım ve KYK kredisiyle geçindiğim 1 buçuk yıl Gittigidiyor üzerinden bebek araç gereçleri satarak hiç de fena sayılmayacak bir gelir de elde ettim.

Yani ticaretin gelenekselini de, elektroniğini de derdimi anlatacak kadar yaptığımı söyleyebilirim. Dersini de verir misin dedi hocalarımız, tamam dedik düştük yollara… Son 3 yıldır bu dersi veriyorum, en zevk aldığım derslerden biri diyebilirim, inşAllah siz de benzeri zevki alırsınız.

Elbette bu dersi bir Nevzat Aydın bir Eren Bali verse ne güzel olurdu elbette ama elde ben varım. Mal bu. Ne demişler, koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derlermiş 🙂 Allah’tan dersimiz seçmeli de alternatifleri değerlendirebilme imkânınız mevcut.

Nasıl irtibatta kalırız?

HiT436 Internet Stratejileri ve E-ticaret dersi sürecimiz boyunca Facebook hesabım üzerinden; mail atarak veya yukarıdaki İLETİŞİM sayfası üzerinden size en uygun olan yollardan birini kullanarak irtibat kurabilirsiniz. Ayrıca bazı duyurularımı Instagram profilim üzerinden yapıyorum, takipte kalmanız iyi olabilir.

Bu süreçte dersle ilgili ihtiyacınız olan bilgi ve dokümanları yukarıdaki menüde yer alan DERS NOTLARI sayfası üzerinden takip edebileceğiniz gibi ERUDM platformu üzerinden de takip edebilirsiniz.

Bu arada bazen sizlere ulaşmam gerektiğinde size sistemimizde yer alan öğrenci numaralı email adresinize posta atabilirim, o nedenle WEBMAIL üzerinden öğrenci epostalarınızı sık sık kontrol etmenizi tavsiye ediyorum.

Internet Stratejileri ve E-ticaret dersini nasıl işleyeceğiz ve hangi eserleri okuyacağız?


Dersimizin içeriğini ve hangi içeriğin hangi haftalarda ne şekilde işleneceğini buradan görebilirsiniz.

Ders kapsamında hangi eserleri okuyacağımızı buradan görebilirsiniz.

E-ticaret çalışmasını nasıl yapacağız?

Vize haftasına kadar dersi ben anlatacağım. Vize haftasından sonra da sizler iş planı üzerinden gerçekleştireceğiniz e-ticaret projenizi/çalışmanızı derslerde anlatmaya başlayacaksınız inşAllah. Biz eksik gedik hata sıkıntı problem vs gördüğümüz ne varsa söyleyip projenizi gömeceğiz; iyi güzel kreatif şeyleri de belirterek geliştirilmesini isteyeceğiz ve netice itibariyle final zamanı siz eksiksiz hatasız kreatif bir çalışma teslim edip 100 leri alarak bu dersi tamamlayacaksınız inşAllah.

E-ticaret çalışmasını yapmak için gruplara ayrılacaksınız. 3 kişilik veya 4 kişilik gruplar halinde projenizi yapabilirsiniz.

Yapacağınız çalışmanın herhangi bir konuyla sınırlandırılmamıştır. Internet üzerinden para kazanabilen her hangi bir ticari faaliyet, özgün olması şartıyla çalışmanızda konu olarak alınabilir. Bir iş planı üzerinden projenizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. İş planıyla ilgili kısım derste işlenecek kısmetse ama siz şimdiden göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Grup bildirimi

Gruplarınızı en az 3 en fazla 4 kişi olacak şekilde derste belirteceğimiz tarihte bana e-mail atmanız gerekiyor. O zamana kadar grup bildirimini yapmayanları ben otomatik olarak gruplandıracağım.

NOT: Mailleri kurumsal hesabıma atmalısınız. Kurumsal mail adresim aşağıda “Nasıl İrtibatta Kalırız” sekmesinde yer alıyor. Ayrıca https://avesis.erciyes.edu.tr/mcingi adresinde de bu mail adresim yazıyor.

Sınav ve puanlamayı nasıl yapacağız?


  • Vize puanı, eğer sınavınız uzaktan yapılacak olursa, ders notları ve derste anlatılan her ne varsa ondan sorumlu olduğunuz, 20 veya 25 sorudan oluşan bir test ile vize sınavınız yapılacaktır.
  • Final puanı, gruplar halinde yapacağınız e-ticaret çalışmanız üzerinden oluşacaktır.

BURASI ÇOKOMELLİ: Ders notunuz, vize notunuzun %40ı ve final notunuzun %60’ı üzerinden hesaplanır. Dersi geçebilmeniz için final notunuzun ve ortalamanızın 100’lük not sistemi üzerinden en az 50 olması gerekmektedir.

Soru: Hocam, finalden 40 aldım ama ortalamam 60. Benim durumum ne olur?

Cevap: Sadece ortalamanızın 50’nin üzerinde olması yeterli değil, üniversite senatosunun aldığı karar neticesinde finalden de en az 50 almanız gerekiyor. Dolayısıyla dersten bu notla kalırsınız ama bütünleme sınavına girerek 50 ve üzerinde not alırsanız dersinizi geçebilirsiniz.

Devamsızlık alınacak mı?


Devamsızlık takibinde resmi bir değişiklik yok. Bu şu demek, 14 haftalık bir ders döneminde en az 10 hafta derslere katılmanız gerekiyor. Uzaktan eğitimin derslere katılım konusunda sağladığı müthiş kolaylıklar olduğunu biliyoruz ama erişimde sıkıntı yaşama, kesilmeler ve donanımsal sıkıntılar yaşandığını da biliyoruz. O nedenle bu devamsızlık hakkında inisiyatif alınabileceğini düşünüyorum. Devamsızlığınızın arttığı durumlarda benimle irtibata geçip durumunuzu bildirmenizde fayda var ama siz yine de her derse mutlaka katılım göstermeye gayret edin lûtfen. Asenkron eğitimi seçmis iseniz zaten bir devamsızlık takibi söz konusu değil 🙂

Nasıl irtibatta kalırız?


Halkla İlişkiler Kampanyaları dersi sürecimiz boyunca Facebook hesabım üzerinden; mail atarak veya yukarıdaki İLETİŞİM sayfası üzerinden size en uygun olan yollardan birini kullanarak irtibat kurabilirsiniz. Ayrıca bazı duyurularımı Instagram profilim üzerinden yapıyorum, takipte kalmanız iyi olabilir.

Öne çıkan görselin kaynağı PublicDomainPictures from Pixabay
Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *