Kayseri Neyzenler Cemiyeti Facebook Grubumuzda en fazla sorulan sorulardan biri de neyden nasıl dem seslerin çıkarılacağı üzerinedir. Dem sesleri çıkarmak için temelde 3 unsur vardır:

1. Şiddetli Sıcak Nefes

Neye mümkün olduğunca en sıcak nefes üflenmelidir. Taa ciğerden gelen o sesi  “Allah Huu” derken ki “Huu” yu söylerken elde edebiliriz.. “Huu” yu tabi kışın donmuş ellerimizi ısıtmak için o “huuuh huuhh!” lamalar gibi ısıtarak söylersek ideal nefesi yakalamış oluruz inşAllah.. Bu arada neyin belli bir süredir (mesela 30 dakika) üflenmiş ve ısınmış olması da dem seslerin daha rahat çıkmasını kolaylaştıracaktır.

2. Dudağı mümkün olduğunca kasmak ve ileriye itmek..

Dudaklar kıramp girercesine kasılmalı ve ileriye itilmelidir. Şöyle ki bir bahçe sularken, hortumdan akan suyu daha ilerilere ulaştırmak için hortumun ağzını elimizle kapatırız ya, su daralan alan ile daha uzağa gider, neyde de dem ses için üflerken mutlaka nefesimizi neyin ta en alt bölümlerine (rast perdesine) ulaştırabilmek için  dudağımızı kasmalıyız ve ileriye itmeliyiz (hep söylene gelmiştir, bir çocuğu öper gibi dudağı uzatmak :D). Neyzen Mustafa Demir Hocamla dem seslere çalışırken dudağımızı öyle kasardık ki harbiden kramp dudağımıza neredeyse girecek gibi olurdu 🙂 Tam tersini yaptığımız zaman da yani dudağımızı geriye doğru çektiğimizde de tiz sesleri daha rahat ele edebiliyoruz..

3. Başparenin alt kısmına üflemek

Başparemizin içinin alt kısımlarına doğru üflemek dem sesleri, üst kısımlarına doğru üflemek tiz sesleri rahatlatır.

Sayın Ömer Erdoğdular Hocamızın da seyrettiğim bir videosunda dem seslerin rahat çıkması için neyin devamlı üflenmesi gerekliliği üzerinden durmuştur.. “Üflemeye ara vermek dem seslerin kaybolmasına neden olur” diyordu. O videoyu bulabilirsem yayınlayacağım inşAllah..

Elbette bu üç madde dem seslerin rahat çıkması için önemli fakat, aşağıdaki eserde yer aldığı üzere Neyzen Murat Salim Tokaç gibi dem üflemek için bol bol çaba, çalışma üzerine sebat ve sabrı da unutmamak gerek.

Nefesiniz daim olsun..