4 July 2015

Kitap: Bir Sosyal Medya Danışmanının Anıları (Aytaç Mestçi)

Malûmunuz, ortalık sosyal medya uzmanından geçilmiyor. Ben her zaman bu titre karşı çıkmışımdır. -Ne iş yapıyorsunuz? -Sosyal Medya Uzmanıyım.

Biri “Televizyon Uzmanıyım” dese ne anlamamız gerekiyor? Televizyon tamircisi mi, programcısı mı, yapımcı mı, program eleştirmeni mi, yapımcı mı, satıcısı mı, vs. vs.?

Reklamcı, pazarlama iletişimcisi, pazarlamacı, kurumsal iletişimci, sosyal medya pazarlamacısı, içerik yöneticisi, sosyal medya planlamasıcı vs. olabilirsin ama sosyal medya uzmanı bence çok geniş ve anlamsız kalıyor. Aytaç Mestçi bu konuda güzel bir unvan belirtmiş: Sosyal Medya Danışmanı. Kitabı alıp kapağı açtığınızda dikkatinizi çeken ilk şey, gerçekten de Aytaç Mestçi’nin bir sosyal medya uzmanı olduğudur zira kendisi bu konuda hem kitaplar hem raporlar yazmış, seminerler vermiş, derslere girmiş, yarışmalarda jürilikte bulunmuş, bizzat web sitesi kurmuş, yönetmiş, bir sürü firmaya da danışmanlık yapmış. Kendisi bu işin uzmanı ama o bile “danışman” titrini kullandıysa, tüm sosyal medya uzmanı geçinen arkadaşlara selam olsun diyorum.

Aytaç Mestçi’nin “İnternette Reklamcılık” (kritiğini yakın zamanda yapacağın inşAllah) isimli kitabının hemen sonrasında yayımladığı bu kitap, sosyal medya konusunda yazılmış bir otobiyografi niteliğinde.

İnsanların tecrübelerini okumak her zaman keyif vermiştir bana, ama bu kitaptan ayrı bir zevk aldım. Yaptığım tüm çalışmaların konusu neredeyse sosyal medya ve işin sektörel boyutunu gerçek hayattan örneklerle okumuş olmam zannediyorum bu zevkin kaynağını oluşturan yegane unsur.

Aytaç Mestçi hiç çekinmeden başından geçenleri anlatmış. Mesela bir sosyal medya ekibi nasıl olmalı? Kaç kişi olmalı? Kimlerden oluşmalı? Bu kişilerin vazifeleri neler ve nasıl dağıtılmalı? Şekillerle, şemalarla, tablolarla, grafiklerle, birden fazla tecrübesini de dahil ederek herkesin anlayabileceği bir sadelik ve basitlikte tane tane anlatmış.

Bir diğer çok önemli sorunun da cevabını vermiş Aytaç Abi. Sosyal medya yöneticisi ne kadar tecrübeli olmalı? Benim geçen yazılardan da belirttiğim üzere, çiçeği burnunda üniversite mezunları başımızın tacı ama “sosyal medyayı al sen yönet” diye hesapları emanet etmeyin diyor üstad. Biraz tecrübe gerek.

Sosyal medyanın atan kalbi blogların nasıl hazırlanması gerektiği bir kılavuz şeklinde yer alıyor kitapta. Sektörden işletmelerin sosyal medya kılavuzlarından içerik örnekleri de yine kitabın altın sayfalarından bazıları.

Hangi markaların sosyal medyada yer alması gerektiğinden sosyal medya pazarlama stratejisinin nasıl oluşturulabileceğine, bir sosyal medya ajansının hangi kriterlere göre değerlendirilip görevlendirilebileceğine ve içerik yönetimi kadar bir diğer önemli konu olan zaman yönetiminin nasıl yapılacağında dair işletmelere sosyal ağlarda uygulayabilecekleri çok pratik stratejiler hep bu kitapta mevcut. Aslında sadece işletmeler dersek hata olur, küçük esnafın hatta üniversitelerin bile nasıl bir strateji gütmesi gerektiğini insanın kafasına vura vura anlatmış.

Bir Sosyal Medya Danışmanının Anılar, Aytaç Mestçi, Pusula Yayıncılık, 2013

Bir Sosyal Medya Danışmanının Anıları, Aytaç Mestçi, Pusula Yayıncılık, 2013

Pusula Yayınları tarafından okurlara sunulan bu kitabı bence diğerlerinden ayıran en önemli nokta, Türkiye’de uygulanmış gerçek tecrübelerin anlatılıyor olmasıdır0. Bu topraklarda uygulanmış, denenmiş ve bizzat verimi alınmış samimi ve içten tavsiyeleri okumaktan büyük zevk alacağınızdan eminim. Özellikle sosyal medya uzmanları(!) okumalı.

Satın almak için tıklayın.

Tanıtım Bülteni:

“Son yıllarda oldukça popüler bir ifade olan sosyal ağ, kimilerine göre bir meslek, kimilerine göre bir zorunluluk, bazılarına göre ise bir yaşam tarzıdır. Siz sosyal ağı her ne sebeple kullanırsanız kullanın, şirket kapısından içeri girdiğiniz andan itibaren bazı şeyler değişecektir.

Kitapta, danışmanlık vermiş olduğum farklı sektörlerdeki tüm firmaların birleştiği bir XYZ Firmasını bulacaksınız. Bu firmanın, sağlıktan spora, sanattan habere, bilişimden teknolojiye vb. birçok konuda hizmet veren markaları bulunmaktadır. Yine bu kitapta, bu XYZ Firması’nda çalışan ve çok sevdiğim dostlarımın isimlerini de kullanmamak için yabancı isimler kullanılmaktadır.

İşin aslı bu kitapta, bu markaların sosyal medya yaşamlarını bulacaksınız. Yine bu kitapta, bu markalarda çalışan birçok dostumun sosyal ağlarla tanışmalarını, yaşadıklarını, öğrendiklerini, sorunlarını ve çözümlerini okuyacaksınız. Yani bu kitapta biraz kendinizden sosyal medya yüzleri göreceksiniz…”

Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *