26 June 2015

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Yüksek Lisans Mülakatı Öncesi Okunması Gereken 13 Kitap

Son bir kaç yıldır lisans programını başarıyla bitiren ve hatırı sayılır ALES puanı alan mezun arkadaşların yüksek lisans mülakatına girmeden önce sıklıkla sordukları bir soru var: “Hocam, mülakatta acaba ne sorarlar?” 🙂

Benden bu işin sırrını vermemi bekliyorlar ama öyle bir sır maalesef yok. Peki ne yapmak lazım?

Yumurta kapıya dayanmadan birkaç sayfa kitap karıştırmak lazım. Mülakatlara jüri üyesi olarak hiç girmedim ama yüksek lisans ve doktora mülakatlarında jürinin karşısında ter dökmüş biri olarak ve kısacık akademi hayatımdan az buçuk kazandığım tecrübemle, halkla ilişkiler ve reklam ile alakalı bölümlerde yüksek lisans mülakatlara girmeden önce şu 13 kitaba mutlaka tekrar tekrar göz atmanızı tavsiye ederim. Kısaca, damdan düşen birinin damdan düşeceklere tavsiyesi de diyebiliriz.

SORU: Hocam ben yeni mezun oldum iletişim fakültesinden? Bu kitapları okumama gerek var mı?

CEVAP: Size geçen dönem almış olduğunuz herhangi bir dersten iki soru sorsam zannediyorum terlemeye başlarsınız. Bu kitapları okuyun, 4 yılın özetini bir çırpıda yapın.

SORU: Hocam ben İletişim Fakültesini bitireli yıllar oldu, bana faydası olur mu?

CEVAP: Bu kitaplar halkla ilişkiler ve reklam ile alakalı en temel kitaplardır. Bu kitapları okuduktan sonra küller altında kalmış olan bilgilerinizi, Rejoice ile yıkanmış saçlar gibi bir üfürükte canlandıracaksınız emin olun. Hacimli saçlara kavuşmayı istemiyor musunuz?

SORU: Hocam  ben İletişim mezunu değilim, bana bir faydası olur mu?

CEVAP: Bu kitaplar ağır ve teknik bir akademik dille yazılmış kitaplar değildir. Yazarların kalemleri çok hafiftir. Halkla ilişkiler ve Reklamcılık ile alakalı terimleri ve jargonları – pek çoğunu örnekleriyle – sıkılmadan öğrenebileceğiniz kitaplardır.

SORU: Hocam 13 uğursuz değil mi niçin bu rakamı seçtiniz?

CEVAP: Senin diğer alanlarda daha başarılı olacağını düşünüyorum, lûtfen bu mülakatlara girme..

NOT: Eğer gerçekten 13 rakamının uğursuz olduğunu düşünüyorsan Martin Lindstrom’un Buyology isimli kitabına bir göz atmalısın, orada tam da bu konu ile alakalı yapılmış ve sonuçları gayet enteresan bir araştırma mevcut. Kitap ile ilgili bir değerlendirme yapmıştım, buraya tıklayarak göz atabilirsin.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Halkla İlişkiler veya reklamcılık alanlarında yüksek lisans mülakatına girmeden önce okumanız gereken 13 kitabın listesini ilk olarak Onedio.com üzerinde yaptığım için buraya tıklayarak oraya ulaşabilirsiniz.

İyi okumalar dilerim.


Öne çıkan görsel: Resim Marisa Sias tarafından Pixabay‘a yüklendi

Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

2 Responses

  1. Edanur Erkıymaz says:

    Hocam çok teşekkür ederim gece saat 2′ de bende acaba mülakatta ne sorarlar diye düşünüyordum ki her zaman öğrencilerinize yardım eli uzatmış biri olarak yine destek ve tavsiye de bulundunuz, ilk akla gelen hocalarımdansınız:)

    • Bu yazıyı Onedio’ da yayınlayalı 5 sene olmuş ama hala faydalı olduğunu görmek mutlu etti beni Edanur. Ayrıca öğrencilerimizden akademik konulardaki övgüleri duymak bir ayrı mutlu ediyor bizleri, o nedenle ben teşekkür ederim. İyi okumalar dilerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *