3 October 2022

HiT215 | Hİ Kampanyaları Dersime Hoşgeldiniz

HİT215 Halkla İlişkiler Kampanyaları dersime hoş geldiniz. Biraz iddialı olacak ama, bu sene ve bundan sonraki senelerde ve hatta eğer alanda çalışmayı düşünüyorsanız mezun olduktan sonra da devamlı işinize yarayacak şeyleri öğreneceğiniz bir derstir Halkla İlişkiler Kampanyaları dersi.

Biraz daha detay vermem gerekirse kısa vadede önünüzdeki senelerde almak zorunda olduğunuz HiT301-302 ve HiT401-402 proje derslerinde hazırlayacağınız kampanya projelerinde, uzun vadede ise öğreneceğiniz araştırma, analiz, strateji, tasarım ve uygulama gibi unsurları konu edindiği için çalışma hayatınızda oldukça işinize yarayacak bu ders. O nedenle bu derse (ve bahar döneminde alacağınız Reklam Kampanyaları dersine) biraz daha hassasiyet göstermeniz yerinde olacaktır.

Amacımız


Bu dersteki temel amacımız, temelde bir iletişim kampanyasının, özelde ise halkla ilişkiler kampanyasının nasıl yapabileceğimizi öğrenmek. Halkla ilişkiler kampanyası deyince aslında aklımıza Turkcell’in Kardelen Ayşe’ler projesi geliyor olsa da kapsamı oldukça geniş. Sertab Erener’in albüm tanıtımı kampanyasından bir siyasi partinin seçim kampanyasına oldukça geniş bir skalada düşünebiliriz. Konvansiyonel PR çalışmalarının yanı sıra yeni iletişim teknolojilerinin sunduğu imkânlar ve vay anasına be dedirten gerilla çalışmalar ile halkla ilişkiler kampanyaları tadından yenmez oluyor. Bu derste de tadından yenmez kampanyalar nasıl yapılır, onları konuşuyor olacağız inşAllah. Çeşitli araştırma teknikleri ile veriler toplamayı, bu veriler ile çeşitli analizler yaparak durumu ortaya koymayı, amaca ve hedefe gidecek stratejileri belirlemeyi, kreatif uygulamaların tasarımını ve başarının ortaya nasıl konulacağını bu derste öğrenebileceğiz.

Burada tam da şu soruyu sormak gerekiyor: Halkla İlişkiler Kampanyaları dersini vermek için doğru kişi ben miyim?


2012 yılından beri Halkla İlişkiler Kampanyaları dersini veriyor olmanın bir tecrübesi elbette var ama sanırım öncesinde özel sektörde çalışmış olmamdan kaynaklanan sektörel tecrübe, bu dersi verebilmemdeki özgüvenin en temel kaynağını oluşturuyor. Doktora tezimde de kampanyanın biraz daha detayına inerek sosyal medya kampanyası üzerine çalıştım. Halkla İlişkiler alanının Oscar ödülleri olarak tabir edilen Türkiye Halkla İlişkiler Derneği TÜHİD Altın Pusula Genç İletişimciler kategorisinde ve Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler yarışmasında danışmanlığını yaptığım projeler bayağı bir ödüller aldı. Fakültemiz Halkla İlişkiler atölyesi Dükkan’ın koordinatörlüğünü yaptığım yıllarda da yürüttüğümüz faaliyetler bu konudaki paylaştığım bilgilerin az çok işe yarar olduğunu gösterdi. Yani bu dersi vermek için fena bir isim sayılmam.

Ha bir de şunu da belirtmek lazım tabi. Gönül isterdi ki halkla ilişkiler alanındaki duayen hocalardan bu dersi alın ama elde ben varım malesef, mal bu. Ne demişler, koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derlermiş 🙂

Nasıl irtibatta kalırız?


Halkla İlişkiler Kampanyaları dersi sürecimiz boyunca mail atarak veya yukarıdaki CONTACT sayfası üzerinden size en uygun olan yollardan birini kullanarak irtibat kurabilirsiniz. Ayrıca bazı duyurularımı Instagram profilim üzerinden yapıyorum, takipte kalmanız iyi olabilir.

Eğitimimiz boyunca dersle ilgili ihtiyacınız olan fakat ders notu kitapçığında yer almayan ekstra içerikleri takip edebileceğiniz gibi ERUDM platformu üzerinden de takip edebilirsiniz.

Bu arada bazen sizlere ulaşmam gerektiğinde size sistemimizde yer alan öğrenci numaralı email adresinize posta atabilirim, o nedenle WEBMAIL üzerinden öğrenci epostalarınızı sık sık kontrol etmenizi tavsiye ediyorum.

Halkla İlişkiler Kampanyaları dersini nasıl işleyeceğiz ve hangi eserleri okuyacağız?


Dersimizin içeriğini ve hangi içeriğin hangi haftalarda ne şekilde işleneceğini buradan görebilirsiniz.

Ders kapsamında hangi eserleri okuyacağımızı buradan görebilirsiniz.

Sınav ve puanlamayı nasıl yapacağız?


  • Vize puanı, ders notları, okuma listesindeki eserler ve derste anlatılan her ne varsa onlardan sorumlu olduğunuz, 20 veya 25 sorudan oluşan bir test ile ortaya konulacaktır.
  • Final puanı ise vize öncesinde ve sonrasında derste anlatılan her ne varsa ve hangi ders notları mevcutsa ondan sorumlu olduğunuz, 20 veya 25 sorudan oluşan bir test ile ortaya konulacaktır.

BURASI ÖNEMLİ: Ders notunuz, vize notunuzun %40ı ve final notunuzun %60’ı üzerinden hesaplanır (uzaktan eğitimde vize %20, final %80’dir). Dersi geçebilmeniz için final notunuzun ve ortalamanızın 100’lük not sistemi üzerinden en az 50 olması gerekmektedir.

Soru: Hocam, finalden 40 aldım ama ortalamam 60. Benim durumum ne olur?

Cevap: Sadece ortalamanızın 50’nin üzerinde olması yeterli değil, üniversite senatosunun aldığı karar neticesinde finalden de en az 50 almanız gerekiyor. Dolayısıyla dersten bu notla kalırsınız ama bütünleme sınavına girerek 50 ve üzerinde not alırsanız dersinizi geçebilirsiniz.

Öne çıkan görselin kaynağı Resim Pexels tarafından Pixabay‘a yüklendi

Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

1 Response

  1. 8 January 2021

    […] Dersin ana bilgilerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *