25 September 2020

HiT117 Yeni İletişim Teknolojileri Dersi Duyurusu

2021-2021 Akademik yılında geçilen yeni müfredatımızda artık HiT117 Yeni İletişim Teknolojileri dersimiz mevcut değil. Bunun nedeni de bu dersin sadece kendi başına fazla kapsayıcı ve yetmemesi diyebiliriz. Bu dersimiz hem içerik hem de online reklam yönetimini daha detaylarıyla inceleyebileceğimiz iki ayrı derse bölündü ve bu dersler seçmeli olarak üçüncü sınıf müfredatına eklendi.

Peki, her şey iyi güzel de, bu dersi alttan almak zorunda olan öğrencilerimiz ne yapacaklar?

Bu öğrencilerimizin sayısı sınıf açmak için yeterli sayıya ulaşmadığı için HiT117 Yeni İletişim Teknolojileri dersi asenkron ders materyalleri ile işlenecek, vize ve final sınavları ödev şeklinde yapılacak ve bu dersten kalan öğrencilerimizin bu dersten yana mağdur olmalarının önüne geçilmeye çalışılacak.

“İyi de hocam, işlemediğiniz bir dersin ödevini nasıl yaparız? Asıl mağduriyet bu ödevlendirme neticesinde oluşmayacak mı?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Haklılık payınız var.

Hatrımızdan çıkarmamamız gerekiyor ki bu ders kapandı. Okul müfredatının sık sık değişmesi iyi bir şey değildir elbette ama iletişim çalışmalarının dijital mecrada giderek dallanıp budaklandığı bir dönemde de 10 sene öncesinin müfredatını kullanmak daha büyük yanlış olacaktır. Dolayısıyla dersler kapanır, onun yerine yeni dersler açılır, ikiyi bölünür, üçe bölünür vs. Önemli olan bu dersi almak mecburiyetinde kalan öğrencilerimizin derslerini en hafif hasarla normal müfredatına uygun hale getirmek.

Eğitim öğretim yönetmeliğimiz bu konuda katı kurallara sahip ve dersi almak zorunda olan bir öğrencimiz varsa o dersin mutlaka açılmasını gerekli kılıyor. Ama bir dersin açılması için de (yüksek ihtimalle ekonomik nedenlerden ötürü diye) asgari bir sayı olacak diyor. Ayrıca o sınıfın yoğun ders programında bu dersi yerleştirmek mesele oluyor ve zaten dersi veren hocanın da programı yoğun oluyor. Sözün özü, 100 kişinin oluşturduğu derslerin yanına kapanmış derse 5 kişilik sınıf açmak ciddi mesele.

Bu meseleden en az kayıpla çıkmak şöyle yapacağız:

  1. Önceki senelerde yaptığımız derslerin tamamının videosu var, bunların adreslerini sizlerle paylaşacağım. Bu dersi almak zorunda olanlar o ders kayıtlarından bayağı istifade edebilirler.
  2. Dersle ilgili aklınıza takılan her şey sorabilirsiniz. Yerimiz yurdumuz belli çok şükür 🙂 Arzu eden İLETİŞİM sayfası üzerindeki yollardan biriyle benimle uzaktan da irtibat kurabilir.
  3. Birebir ders yapılamadığı için sadece videolardan ve PDF notlardan sorumlu olarak sınavlara girebileceksiniz, ve sonuncusu
  4. Bu dersin bu şekilde uygulanmasına son vermek ve dersin tamamen kapanması için kimsenin kalmaması gerekiyor ya, sanırım ben de bu dersten kalmamanız, geçmeniz için normalde yaptığımdan daha fazla çaba sarf edeceğim 🙂 (Tamam bu işin esprisiydi)

Netice itibariyle, sizler kayıtlı ders videolarını seyrediyorsunuz, aşağıdaki notlara çalışıyorsunuz ve ödevlerinizi gönderiyorsunuz, sağ selamet bu dersi geçip yeni limanlara yelken açıyorsunuz, ben de gözlerim yaşlı arkanızdan mendil sallıyorum (mutluluk göz yaşları onlar 🙂 )

İyi ama hocam ödevi nereye göndereceğiz?

El cevap: Mail adresime.

Cümleten hayırlı bereketli afiyetli bir ders dönemi diliyorum.

Vize sınavı için sorumlu olduğunuz konular:

  1. Web dönemleri

Ödeviniz: Web dönemlerini örnekler vererek sıralayınız ve iletişimdeki önemini açıklayınız (100 Puan)

Vize sınavınıza not verebilmem için bu sorunun cevabını bana vize programında ilan edilen saat ve tarihe kadar PDF ya da Word formatında mail olarak göndermeniz gerekmektedir.

Final sınavı için sorumlu olduğunuz konular:

  1. Dijital reklamcılık ve hukuki boyutu

Ödeviniz: Dijital reklamcılığın hukuki boyutunu tartışınız. (100 Puan)

Final sınavınıza not verebilmem için bu sorunun cevabını bana final programında ilan edilen saat ve tarihe kadar PDF ya da Word formatında mail olarak göndermeniz gerekmektedir.

Kayıtlı Ders Videoları

Dersimize ait önceden yapılmış derslerin videolarını (sorumlu olduğunuz kısımları) aşağıdaki link üzerinden seyredebiliriniz

https://depo.erciyes.edu.tr/index.php/s/so5WdxaxXzDCQyH

Erişim şifresi: MCders1234

Öne çıkan görselin kaynağı Sasin Tipchai tarafından Pixabay‘a yüklendi
Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *