17 May 2016

Dijitalin En Kreatif 6 İsmi

Radarımıza bu hafta MediaCat’in En Kreatif 50’listesindeki isimler takıldı. Advertising Age’in bu yıl 10. yaş gününü kutlayan Creativity 50 listesinden ilham alarak oluşturulan bu listede kendi alanlarında meslektaşlarının dahi gıptayla baktığı 50 ismi görebilirsiniz.

Aziz Sancar’dan Daron Acemoğluna, Serdar Erener’den Caner Eler’e duyduğumuz duymadığımız bir çok ismin yer aldığı bu listenin online mecrasında yer alan isimleri bir sıraya koyduğumuzda 6 ismin öne çıktığını görüyoruz. Kimmiş bu isimler bir bakalım.

  1. İzzet Zakuto – Sercan Işık (Scorp’un kurucuları)

izzet_zakuto_sercan_isik

Belirtilen son rakamlara göre 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunan uygulamaya günde 15-20 bin arasında video yüklenmekte

  1. C-Section Ekibi

eti-mahmut-tuncer-halay-940x470

Enis Orhun’un liderliğini üstlendiği ajans, Felis Büyük Ödülü ve Kristal Elma olmak üzere onlarca ödül kazandı. Mahmut Abi’yle Halay Öğreniyorum, Red Anlatılmaz Yaşanır, Beni Ne Patrolnar İstedi, Vodafone Dedikodusu, Markette Kafaları Karıştıran Coca-Cola Zero Testi ve Renklendir Yazını, C-Section’ın 2015 yılındaki öne çıkan önemli işlerinden. Ajansın müşterileri arasına bu sene Hopi, Migros ve Yemeksepeti’nin katıldığını hatırlatalım.

  1. Nevzat Aydın

Nevzat Aydin

Yemeksepeti.com’un temelini 3 arkadaşıyla atan Aydın’ı, Yemeksepeti.com’un Delivery Hero’ya 589 milyon dolara satılmasının ardından eşine nadir rastlanır şekilde kendi payına düşen 27 milyon doları 114 çalışanı arasında paylaştırmasından hatırlıyoruz.

  1. Mavi Jeans Dijital Pazarlama Ekibi

creativity-50-mavi-jeans-dijital-pazarlama-ekibi

“Mavi’nin Vini Hikayesi” ile Felis 2015’te dört birincilik ve bir başarı ödülü kazanan bu ekip, Mavi’nin inhouse ajansı. Bir Wattpad fenomeninin “Kötü Çocuk” isimli çok okunan kitabının başkahramanını görselleştirerek yapmış olduğu etkinlikler ve koleksiyon vesilesiyle ekip bu listede yerini alıyor.

  1. Efe Çakarel

Efe Cakarel

Efe Çakarel’in kurduğu ödüllü, bağımsız, kült filmleri bir araya getiren internet platformu MUBI, 2015 yılında Hong Kong’lu medya şirketi Huanxi’den 50 milyon dolar yatırım alarak Çin pazarına girmesiyle bu listede yerini almış.

  1. Cevat Yerli, Avni Yerli, Faruk Yerli (Crytek)

Yerli Brothers

Yerli kardeşler’in 1999 yılında Crytek ismiyle kurmuş olduğu şirket, FarCry ile oyun dünyasında fırtınalar kopardı. Bu oyunun haklarını daha sonra oyun devi Ubisoft’a satan ekip, Crysis ile yolların devam etti. Tüm bu oyunların motoru olan CryEngine oyun sektörünün dikkatini çekti ve PC’nin yanı sıra oyun konsollarında da tercih edilen bir oyun motoru haline geldi. Amazon, 2015 yılında 50-70 milyon dolar arasında olduğu belirtilen ancak detayları açıklanmayan bir anlaşma ile CryEngine’i satın aldı.

Listede yer alan diğer 44 isim için MediaCat’in Mart 2016 nüshasına bakabilirsiniz.

Kaynak: MediaCat Mart 2016 (s.41-51)

Bu yazı 17.05.2016 tarihinde sosyalayraclar.com sitesinde yayımlanmıştır. Yazımın orijinal metni için tıklayınız.

Öne çıkan görsel: free stock photos from www.picjumbo.com tarafından Pixabay‘a yüklendi

Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *