25 October 2020

HiT409 | Okuma ve Seyretme Listesi

HİT409 Halkla İlişkilerde Çağdaş Yaklaşımlar dersimiz oldukça geniş bir kapsama sahip. Dolayısıyla okunacak ve seyredilecek bir sürü şey var. Aşağıda bir okuma listesi ve seyretme listesi mevcut ama iyi haber: Dersinizi geçmek için bunların hiçbirini okumak ve seyretmek zorunda değilsiniz. Nasıl yani?

Yani, derse katılım gösterip derste anlatmış olduğum konulara, ki sunumu olanların notların tamamı yine sitede mevcut, çalışırsanız dersinizi geçebilirsiniz inşAllah. Benim derslerimden alışkın olduğunuz üzere en az 2-3 kitabı okumanızı mecburi kılar ve sınavlarda bu kitplardan da sizleri sorumlu tutardım ama bu sefer bu teamül bu dersim için geçerli değil. Notlara çalışın, derslerin hepsine iştirak edin yeterlidir.

Amaaaaaaaaaa!

Bu dersin bir avantajı, lisansüstü eğitim mülakatlarında karşınıza çıkması kuvvetle muhtemel konuları içeriyor olması. Dolayısıyla her ne kadar dersi geçmek için mecbur değilseniz de, eğer yüksek lisans düşünüyorsanız aşağıdaki okuma ve seyretme listesini baştan sona yiyip yutmanızı tavsiye ederim.

Okuma listesi

1. Kitle İletişim Kuramları; Burak Özçetin; İletişim Yayınları 2018 (Özellikle “İletişim, Teknoloji ve Toplumsal Dönüşüm” bölümünü mutlaka okumanız gerekiyor.

Burak Özçetin’in bu güzel eseri, okuduğum kitle iletişim kuramları kitapları arasında sanırım en rahat anlaşılırı. Bizi kitabın son bölümü daha çok ilgilendiriyorsa da eğer kuramlarla ilgili bazı soru işaretleri varsa kafanızda, bu kitabın tamamını bir gözden geçirmek yerinde olacaktır.


2. Halkla İlişkiler ve İletişim Yönetiminde Mükemmellik; James E. Grunig; Tribeca Yayını (Rota Yayınları) 2005


3. Yeni Medya Kuramları; Filiz Aydoğan; Der Yayınları; 2017


4. Teknopoli; Neil Postman; Sentez Yayınları; 2013


5. Global Köy; Marshall McLuhan & Bruce R. Powers; Scala Yayınları; 2011


6. Efsaneler ve Gerçekler – Pazarlama Nasıl Yapılır; Temel Aksoy; CEO Plus Yayınları; 2017

Efsaneler ve Gerçekler - Pazarlama Nasıl Yapılır Temel Aksoy okuma tavsiye

Seyretme Listesi

Eğer daha önce seyretmediyseniz mutlaka seyretmeniz gereken içerikleri aşağıda sıralıyorum, seyretmeyeni dövüyoruz ona göre 🙂

1. Ben Devri (The Century of the Self)

Ben devri ile ilgili yazılmış, özet mahiyetini taşıyan Medium makalesine de buradan göz atabilirsiniz.


2. 16 Ton – Vicdan ve Serbest Piyasaya Dair Bir Film

16 ton aslında bir madenci belgeseli ama işi tarihi boyutuyla ele alınca ortaya Ludlow faciası, Colorado Kömür grevi gibi taa Amerika’ya kadar uzanan ve halkla ilişkiler facialarını da ele alan bir belgesel ortaya çıkmış. Zaten bizi de ilgilendiren o kısmı ki belgeselin ilk yarısını oluşturuyor. İlk yarıyı mutlaka seyrediyoruz. Sonraki yarısını madenciler konusunda bilgilenmek isterseniz seyredebilirsiniz elbette.


80/20 Pareto İlkesi Videosu


Dersin ana bilgilerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Dersin haftalık konu içeriğini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Öne çıkan görselin kaynağı Free-Photos tarafından Pixabay‘a yüklendi
Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *