10 March 2021

HiT401-HiT402 | Prof. HİT Araştırmaları I-II Dersine Hoş Geldiniz

HiT301 ve HiT302 Halkla İlişkiler ve Yapım Süreçleri derslerinde yapılan halkla ilişkiler projesi tecrübeniz ardından sıra bu dönem HiT401 – HiT402 Profesyonel Halkla İlişkiler ve Tanıtım Araştırmaları I-II, namı diğer Prof. HİT Araştırmaları dersinde bir reklam projesi hazırlamaya geldi.

Amacımız

Bu dersteki amacımız, sizin önceki dönemlerde almış olduğunuz eğitimleri bir reklam kampanyası projesi kapsamında pratiğe geçirebilmeniz ama bunu yaparken de uçuk kaçık şeylerden ziyade alanda yürütülen uygulamalar gibi araştırmaları ve analizleri iyi yapılmış, stratejileri iyi planlanlanmış, tasarımları olması gerektiği gibi yapılmış, medya planı detaylıca düşünülmüş, ölçme modelleri ortaya konulmuş, sanki konkura katılan bir ajans edasıyla ayağı yere basan bir proje hazırlayabilmenizdir.

Bir diğer amacımızı da, bu projeyi hazırlarken grup çalışmasının da altından layıkı vechiyle kalkabilmenizdir. Bu işler ekip işleridir. Kimi iyi fikir üretir, kimi iyi tasarlar, kimi de iyi yönetir…. O nedenle bu projeyi iyi bir ekip sürecinde yürütebilmek projenin içeriğinin iyi olması kadar önem arz etmektedir.

Ekip ruhu önemlidir: Sabri Suyunu ile perakende analitiği konferansından. Soldaki benim 🙂

Bu dersi vermek için ben doğru kişi miyim?

Önce Halkla İlişkiler Kampanyaları, Halkla İlişkiler ve Sosyal Medya ve Yeni İletişim Teknolojileri dersini yıllardan beri veriyor olmanın bir tecrübesi elbette var ama akademi öncesinde özel sektörde de uzunca bir süre çalışmış ve bu dersteki uygulamaların pek çoğunu hali hazırda yapmış olmanın vermiş olduğu sektörel tecrübe, bu dersi verebilmemdeki özgüvenin bir diğer kaynağını oluşturuyor. Doktora tezimde de zaten sosyal medya kampanyası yürüterek markalaşmanın nasıl sağnalabileceği üzerine bir model geliştirmeye çalıştım. Danışmanlığını yaptığım kampanya bazlı projeler Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler yarışmasında, TRT Geleceğin İletişimcileri yarışmasında ödüller aldı. Fakültemiz Halkla İlişkiler atölyesi Dükkan’ın koordinatörlüğünü yaptığım yıllarda da yapıp yürüttüğümüz faaliyetlerde önemli tecrübelerim arasında yerini alıyor. Uzun lafın kısası bu dersi vermek için fena bir isim sayılmam.

Elbette şunu belirtmek lazım tabi. Gönül isterdi ki bu dersi bir Levent Erden, bir Serdar Kuzuloğlu, bir Serdar Erener versin ama elde ben varım malesef, mal bu. Ne demişler, koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derlermiş 🙂

Önceki senelerde hem halkla ilişkiler hem de reklam kampanyaları dersi aldınız, bu iki dersin dışında ayrıca bu ders kapsamında size yarayacak çoğu bilginin dersini de önceki 3 senede aldınız, yani almış olmanız lazım 🙂 İki dönemdir de proje dersleri alıyorsunuz ve bir ekip halinde proje nasıl hazırlanır az çok vakıfsınız. Ama doğrudan dersimizle ilgili bazı okumalar yapıp küllenen bilgiler varsa bir “püf” deyip tazelemek istersiniz diye bir Okuma Listesi paylaştım. Buna ilaveten neleri okuyup neleri seyretmenizi ve dinlemenizi tavsiye ettiğimi görmek için sık sık güncellediğim tavsiyelerim bölümüne de bakabilirsiniz.

Uzaktan eğitimde işler nasıl yürüyor?


OBİSİS sisteminiz üzerinde dersimize ait Uzaktan Eğitim için ID, şifre ve web bağlantısı mevcut. Bu bilgiler ile ZOOM platformu üzerinden ders programında yer alan gün ve saatte ama 15 günde bir olacak şekilde derslerimizi yapacağız inşAllah. İlk iki hafta dersimiz olacak, sonrasında ise sizler 2 hafta boyunca projenizde bir şeyler yapıp ilerlemeler kaydedeceksiniz ve dersimizde de bu ilerlemeler üzerinden konuşmalar-tartışmalar yapacağız kısmetse.

Derslere nasıl bağlanılacağını anlattığım videoyu aşağıda seyredebilirsiniz.

Bu süreçte dersle ilgili ihtiyacınız olan bilgi ve dokümanları yukarıdaki menüde yer alan DERS NOTLARI sayfası üzerinden takip edebileceğiniz gibi ERUDM platformu üzerinden de takip edebilirsiniz.

Bu arada bazen sizlere ulaşmam gerektiğinde size sistemimizde yer alan öğrenci numaralı email adresinize posta atabilirim, o nedenle WEBMAIL üzerinden öğrenci epostalarınızı sık sık kontrol etmenizi tavsiye ediyorum.

Uzaktan eğitim sürecinde kullanabileceğiniz platformları ve dokümanları üniversitemiz uzaktan eğitim merkezinin hazırladığı sayfa üzerinden de inceleyebilirsiniz

Prof. HİT Araştırmaları dersini hangi konuları dahil ederek işleyeceğiz ve okuma listemizde neler var?


Derlerimizi, dersimizin uygulama esasları 12. maddesi üzerindeki şekilde işleyeceğiz. Öncelikle o maddeyi okumanızı tavsiye ediyorum.

Dersimizin içeriğini ve hangi içeriğin hangi haftalarda ne şekilde işleneceğini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Külleri şöyle bir savurmanız için tavsiye ettiğim okuma listesinde neler olduğunu buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Sınav ve puanlamayı nasıl yapacağız?


Vize ve final puanı ile ilgili dersimizin uygulama esasları 18. maddesi üzerinden belirtilen kriterler üzerinden proje değerlendirme komitesinin vereceği puanların ortalaması ile vize ve final puanları ortaya konacaktır. Puanlama kriterlerine buradan da bakacak olursak:

NOKRİTERPUAN
1Özgün/kreatif faaliyetler Proje fikri özgün olmalı. Amaca yönelik tasarlanan reklam fikirleri ve medya planlaması özgün ve kreatif olmalıdır.30
2Proje uygulama tasarım Faaliyetler ile ilgili yapılan her türlü yazılı-görsel-işitsel tasarım ve uygulamalar duyulara hitap etmeli, albenili ve dikkat çekici olmalıdır.30
3Kontrol dokümanına uyum Proje kontrol dokümanında yer alan tüm başlıklara ait içerik projede hazırlanmalıdır.20
4Proje bütünlüğü Projenin amacı, kreatif stratejisi, iletişim stratejisi, sloganı, medya planı vb. tüm kampanya, kendi içinde tematik bir bütünlük arz etmelidir.10
5Ekip çalışma uyumu Ekip içinde toplantılar yapılmalı, görevlendirilen kişilere tevdi edilen işler eksiksiz yerine getirilmelidir  10

Bu puanlamanın yapılabilmesi için projelerin danışmanlara teslim edilmiş olması gerekmektedir.

Yani, ilan edilen vize tarihi ve saatine kadar projenin araştırma ve planlama kısmı, ilan edilen final tarihi ve saatine kadar da projenin uygulama esaslarında istenen şekliyle tamamı danışmana online olarak gönderilmelidir. Gönderilmeyen projelerin puanlanması elbette mümkün değildir 🙂

Dersimizin uygulama esaslarının tamamını okumanız sizin oldukça faydanıza olacak. Hem bu uygulama esasları dosyasını hem sorumlu olduğunuz diğer resmi bilgileri, hem de yaptığımız canlı derslerin Zoom kayıtlarını Erudm portalı üzerinden görüp inceleyebilirsiniz.

BURASI ÇOKOMELLİ: Ders notunuz, vize notunuzun %40ı ve final notunuzun %60’ı üzerinden hesaplanır. Dersi geçebilmeniz için final notunuzun ve ortalamanızın 100’lük not sistemi üzerinden en az 50 olması gerekmektedir.

Soru: Hocam, finalden 40 aldım ama ortalamam 60. Benim durumum ne olur?

Cevap: Sadece ortalamanızın 50’nin üzerinde olması yeterli değil, üniversite senatosunun aldığı karar neticesinde finalden de en az 50 almanız gerekiyor. Dolayısıyla dersten bu notla kalırsınız ama bütünleme sınavına girerek 50 ve üzerinde not alırsanız dersinizi geçebilirsiniz.

Devamsızlık alınacak mı?


Dersimizin uygulama esaslarının 12. maddesi diyor ki: Derslere katılım zorunludur. Derslerde gruplandırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından 2 hafta aralıklarla danışmanlıklar yürütülür. Danışmanlığın yürütüleceği ders haftaları 2. Hafta, 5. Hafta, 8. Hafta, 11. Hafta ve 14. Hafta olarak belirlenmiştir. Tüm danışman ve öğrenciler bu haftalara riayet etmelidir.

Yani devamsızlık alınacak. Alınacak ama…

Yukarıdaki videoda da (Uzaktan Eğitime Nasıl Bağlanılacak) belirttiğim üzere devamsızlık takibi yapmaya devam ediyoruz. Bu şu demek, 14 haftalık bir ders döneminde yukarıda belirtilen tarihlerdeki derslere katılmanız gerekiyor.

Nasıl irtibatta kalırız?


Halkla İlişkiler Kampanyaları dersi sürecimiz boyunca Facebook hesabım üzerinden; mail atarak veya yukarıdaki İLETİŞİM sayfası üzerinden size en uygun olan yollardan birini kullanarak irtibat kurabilirsiniz. Ayrıca bazı duyurularımı Instagram profilim üzerinden yapıyorum, takipte kalmanız iyi olabilir.

Öne çıkan görselin kaynağı People photo created by cookie_studio – www.freepik.com Keçi görselinin kaynağı RitaE tarafından Pixabay‘a yüklendi

Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *