21 September 2021

Ders Danışmanlığı

Merhabalar, öncelikle yeni eğitim-öğretim döneminizin hayırlı olmasını dilerim. Aşağıda öğrencilerimiz hangi programda okuyorsa ona göre seçmesi gereken dersler belirtilmiştir. Buna göre ders seçimlerinizi yapabilirsiniz:

Öncelikle ders programınızı açınız.

Lisans programı ders programına ulaşmak için buraya tıklayınız.

Lisansüstü programları (yüksek lisans & doktora) ders programına ulaşmak için buraya tıklayınız.

3. sınıf lisans programı öğrencilerinin (NÖ & İÖ) seçeceği dersler
(i)HiT301 HiT Yapım Süreçleri I + (i)HiT355 İş Sağlığı ve Güvenliği + 5 seçmeli ders

(i)HiT301 HiT Yapım Süreçleri grup değişikliği hakkında:
Öğrencilerimizin hangi grupta ve danışmanda olacağı OBİSİS’te otomatik olarak tanımlanıyor ve sonrasındaki değişiklik talep edildiği zaman bunun için kurul kararı gerekiyor.
Yani danışman olarak da benim müdahale edebileceğim bir durum yok. Bölüm başkanlığına yazılmış bir dilekçe vermeniz gerekir zaruriyetinizle birlikte. Çok zaruri bir neden olmalı bu. Öte yandan;
HiT301 HiT Yapım Süreçleri dersleri proje bazlı dersler olduğu için programdaki yerlerinde değil, danışmanın belirttiği gün ve saatlerde işleniyor genellikle. Ayrıca grup arkadaşları, danışmanlar vs, grup arkadaşlarını öğrencilerin seçmesi kararı verilirse değişme ihtimali de yüksek.
Değerlendirme kurulu toplanıp proje derslerinin nasıl işleneceğiyle ilgili bir yol haritası belirleyecek ve bunu da sizlere ilan edecektir. Sonuç olarak, HiT301 HiT Yapım Süreçleri dersini ders seçimlerinize eklemeniz, duyurularımızı takipte kalmanız ve ona göre hareket etmenizi tavsiye ederim. 
Ders dönemindeki tezli yüksek lisans öğrencilerinin seçeceği dersler
Tez danışmanlığı + 1 mecburi ders (HiT 521 Bilimsel Araştırma Yayın Etiği) + 4 seçmeli ders
Tez dönemindeki tezli yüksek lisans öğrencilerinin seçeceği dersler
Tez çalışması + Uzmanlık alan dersi
Ders dönemindeki doktora öğrencilerinin seçeceği dersler
Tez danışmanlığı + 1 mecburi ders (HiT 601 Bilimsel Araştırma Yayın Etiği) + 4 seçmeli ders +
Tez dönemindeki doktora öğrencilerinin seçeceği dersler
Henüz tez önerisi vermemiş ise Tez danışmanlığı + Durumuna göre oradaki işaretlemerden biri (“Yeterlilik sınavına hazırlanıyor” ya da “Tez önerisi sınavına hazırlanıyor”)   Tez önerisini vermiş ise Tez çalışması + Uzmanlık alan dersi
Tezsiz yüksek lisans öğrencilerinin seçeceği dersler
1 mecburi ders (Hİ 533 Araştırma Yöntemleri ve Raporlama) + 4 seçmeli ders  
Dönem projesi en erken ikinci döneminde olan öğrenciler tarafından alınabilir. Yani ilk döneminde olan öğrenciler “Dönem Projesi” dersini almamalıdırlar (orada mecbur alınacak yazıyor olsa da). Tezli yüksek lisansa geçmeyi düşünen öğrenciler dönem projesi dersini almamalıdır!

ÖNEMLİ NOT! Tezsiz Yüksek Lisans İkinci Öğretim Programlarında alınacak öğrenim ücreti her bir ders için *** TL’dir. Yani bir dönem için (***x5 ders=**** TL). İkinci ya da üçüncü döneminde olanlar Dönem Projesi dersi için **** TL ödemelidir. Bu fiyatlar SBE tarafından belirlenmiştir. OBISIS sisteminde farklı görünme durumları zaman zaman yaşanabilmektedir. Siz aldığınız derse göre ücret yatırmalısınız. Dönem ücretleri; ilk kayıtta kesin kayıt yapılırken, diğer dönemler ise akademik takvimde belirtilen ders kayıt dönemleri içerisinde yatırılacaktır
Bilimsel hazırlık öğrencilerinin seçeceği dersler
HİT515 İletişim Bilimine Giriş + HİT 517 Halkla İlişkilere Giriş

Tezli yüksek lisans TEZ döneminde olan öğrencilerimiz eğer tezlerini gerekli sürede yazamayacaklarsa yazdıkları kısmı bir proje haline getirip TEZSİZ Yüksek Lisans programından mezun olabilirler. Bu konuda bilgi almak için İLETİŞİM sayfası üzerindeki yollardan biriyle benimle irtibata geçebilirsiniz.

Cümleten hayırlı bereketli bir akademik dönem diliyorum.

Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *