26 April 2016

Ağ Ekonomisinde Yeni Ticaret Yolu: E-Ticaret (Şule Özmen)

E-ticaret serisinin ikinci kitabında konuğumuz Şule Özmen hocamızın kaleme aldığı “Ağ Ekonomisinde Yeni Ticaret Yolu: E-Ticaret” kitabı.Kitap, diğer e-ticaret kitapları gibi e-ticaretin temellerini anlatarak başlıyor.
İşe öncelikle yeni ekonomik sistemin dinamiklerini ortaya koyarak başlayan Şule Özmen, “E-iş”, “E-Uygulama” ve “E-ticaret” üçgeni arasında bir mekik dokuyor. Ağ da var olmanın yeterli olmayacağını, işletmenin de bir e-işletme olarak bu ağda yerini alması gerektiğini belirten yazar, bunun kurallarını bir e-ticaret sitesinin başlıca unsurlarını sıralayacak ve tüm kitap boyunca bu unsurları detaylarıyla açıklayarak anlatıyor.
Nedir bu unsurlar diyecek olursak:

  1. E-iş modelleri
  2. Web site ve sunucunun alt yapısı
  3. Güvenlik altyapısı
  4. Lojistik altyapısı
  5. Ödeme altyapısı
  6. Müşteri ilişkileri yönetimi
  7. Web sitesinin sosyal medyada ve konvansiyonel mecralarda pazarlanması

Özmen, E-ticaret hakkındaki tabuları teker teker ele alıyor ve e-ticarette başarıyı yakalayan işletmeler kadar, başarısız olan ve kapatılan nice büyük işletmeleri örnek olarak gösterip düşünmemizi sağlıyor.

Kitabın diğer e-ticaret kitaplarından en önemli farkı, kitabın güncel olması kadar yazarın kendi tecrübelerinden yola çıkarak internet ve e-ticaretin gelişimini ortaya koymasıdır diyebiliriz. Bu sayede örnek projeler üzerinden anlatımlarla e-ticaretin dinamiklerinin anlaşılması gerçekten kolaylaşıyor.

E-ticaret-sule-ozmen-sosyalayraclar

Ağ Ekonomisinde Yeni Ticaret Yolu E-Ticaret; Şule Özmen; İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları; 2013

Şule hoca, ayrıca e-ticaret sitelerinin hayat öykülerini, bu işe başlama ve başarı hikayelerini samimi bir dille ele alarak ticaret ve iş modellerini gerçek hayattaki siteler üzerinden örneklerle anlatıyor.

Teorik bilgiler yerine gerçek hayattan örneklerle ve kafaya yatan detaylarla e-ticaret işine cumburlop dalmadan önce mutlaka okunması gereken kitaplar arasında Şule Özmen’in E-Ticaret kitabını tavsiye ediyoruz. Fiyat biraz yüksek ama içindeki kıymetli bilgileri düşününce bu kitabı okumadan e-ticaret sitesi açmayın deriz… İyi okumalar…

Kitabın Künyesi: Ağ Ekonomisinde Yeni Ticaret Yolu E-Ticaret; Şule Özmen; İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları; 2013

Satın almak için tıklayın.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları‘nın Notu

Prof. Dr Şule Özmen bu eserinde, yeni bir ticaret yolu olan e-ticareti, internet ve dijitalleşmenin iş hayatına yansımasını ele alıyor. E-ticaret, geleneksel iş modellerinden farklı bir girişimcilik yaklaşımı, farklı bir yapılanma gerektiriyor. Bir yol haritası çizme hedefinde olan kitap, bir e-iş modelini hayata geçirirken efsanelerle değil gerçeklerle yola çıkılmasını sağlıyor. Kitap, e-ticaret girişimciliğinden ve iş modellerinden e-ticaret stratejilerine kadar e-ticaretle kesişen tüm konuları kapsıyor. Akademik bir titizlikle ele alınan konular, aynı zamanda e-ticaret eğitimleri ve dersleri veren ve alan taraflar için bir kaynak kitap özelliği taşıyor.

Şule Özmen, yine teoriyle yetinmiyor. Derslerde öğrenileceklerin ötesinde “iş”e yarar bilgileri akademik titizlikle analiz ediyor. Çok kapsamlı konular içeren bu eser, farklı disiplinlerde oluşan önemli bir sektörel bilgi birikimini de yansıtmakta. Alanındaki en önemli referans kitaplardan biri, beyinlerimiz için gıda ve interaktif dünyaya ilişkin güvenilir bir yol haritası.

Serhat Akkılıç, Yönetici Ortak, Project House

Bilmediğiniz bir ülkede uçaktan indiniz, gideceğiniz yerin adını bile telaffuz edemiyorsunuz. Bir danışma arıyor gözleriniz, sorularınıza cevap bulmak için. İşte internet üzerinde bir yerlere yolculuk yapmaya ihtiyaç duyanlar başlangıçta aynı durumda kalabilirler. Elinizde yol gösterici bir kitap olursa nereden nasıl başlayacağınızı bildiğiniz gibi, kime hangi soruyu ne zaman sormanız gerektiğini de bilirsiniz. Sevgili Prof. Dr. Şule Özmen’in bu kitabı internet ülkesinde yolculuk yapacaklar için kılavuz olacak.

Burak Büyükdemir, Etohum Kurucusu

Şule Hocanın kitabını okurken en az on kez “keşke şu kitabı tish-o.com’un temelini atarken okusaymışım” dedim. Birçok konuyu uygulayarak, maddi ve manevi kayıplar vererek öğrendim. Ancak, Şule hocamın kitabı sizi bu kayıplardan kurtarıp çok daha hızlı yol almanızı sağlayacak. Genellikle teorilerden bahseden akademisyenlerin aksine, birebir piyasaya odaklandığınız ev işinizi hakkıyla yaptığınız için elinize sağlık Şule Hocam.

Fatih Demir, tish-o.com Kurucusu

Firmaların edindikleri tecrübeler en değerli varlıklarıdır, her girişimcinin hikâyesinde başarıların yanı sıra zorluklar, imkânsızlıklar ile bitmeyen bir mücadele vardır. Bu tecrübelerin hikâyesinin akademik bir göz ile incelenerek herkesin faydalanacağı bir yayın olarak bir araya getirilmesinden tüm girişimcilerin çok fayda göreceğini düşünüyorum.

Kaan Dönmez, hizlial.com Yönetici Ortak

Türkiye’de ve dünyada hızla büyüyen sektörlerden biri olan e-ticaret konusunda en kapsamlı kaliteli ve güncel içeriğe sahip bu kitabı öne çıkaran özelliği, Şule Hoca’nın akademik bakış açısıyla sektörün içinden verdiği örnekler. E-ticaret denince ilk akla gelen, olmazsa olmaz bir başucu kaynağı.

Ahmet Kırtok, EticaretMag.com ve Pradma Yönetici Ortak

Webrazzi organizasyonlarında her zaman ön koltuklarda yer alan Şule Hocamız, elinizde tuttuğunuz kitabın her yeni baskısında da sektörün içinden çok özel bilgileri genç nesillere aktarmak için yoğun bir çalışma temposuna giriyor. Ülkemiz ekonomisi için vazgeçilmez olan girişimcilik kültürü açısından e-ticaret bir lokomotif görevi görürken, özellikle genç girişimcilerin bu kaynağın her satırından faydalanması gerektiğine inanıyorum.

Arda Kutsal, webrazzi.com Kurucusu

Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *