4 April 2016

Online Turizm ve Trendler

Geçtiğimiz hafta yapılan Uzakrota Summit’ te turizm sektörünün birbirinden önemli isimlerinin yer aldığı bir zirveye seyirci olarak katıldım. İsimler önemliydi zira turizm sektörünün trendlerini ve yeni teknolojilerin turizme olan katkısını mobil ödeme sistemlerinden sosyal medya kampanyalarına anlatabilecek sektörün otoriteleri onlardı.

Bora İşbulan, Murat Özkök, Bahar Ahmet Birinci, Derya Pekruh Gerçeker, Çağrı Sağlık, Pelin Wilco Van Herpen, Süha Derbent, Melih Pazarlıoğlu, Bahar Akıncı, Cem Polatoğlu, Eray Kılıç, Didem Bozkurt, Bestami Köse, Mehmet Kırali, Sarp Özkar gibi isimler anlattıklarıyla dikkatimi çeken isimlerin başında geldi.

Devamlı yaşanan ses problemlerini saymazsak verimli bir zirve gerçekleştirildiğini söyleyebilirim.

Zirvede dikkatimi çeken konuların başında Çin’li turistlerin hareketlendiğiydi. Nüfusunun sadece %5’inin pasaportu olmasına rağmen (ki bu oran ülkemizin nüfusuna tekabül ediyor), 2014 yılında yaklaşık 500 milyar dolar harcama yapmışlar. E öyle olunca tüm turizmciler gözlerini Çin’li turiste dikmiş durumdalar. Çin’de yoğun olarak kullanılan ödeme sistemlerinin de hesaba katılması, onlara hitap etmede önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmakta.

Bulut pasaport, influencerlerin önemi, dijital ödeme sistemlerindeki yenilikler, bloggerların turizm faaliyetleri, Twitter ve Instagram’daki birbirinden enfes turizm çalışmaları, Malezya, Güney Kore ve Singapur’un ülkemizdeki ve dünyadaki kreatif online turizm çalışmaları gibi pek çok konunun işlendiği bu zirve, başta sosyal medya olmak üzere İnternet teknolojilerinin turizmle olan ilişkisini ve trendleri yakından görmek bakımından da gayet verimli oldu.

Zirveye seyirci olarak katılanlar arasında kalkınma ajansı temsilcilerinin de olması, ülkemizin bu konuya son zamanlarda gösterdiği ilgiyi yakından görmemi sağladı ki bu çok önemli bir gelişme. Son bir kaç yıldır, başta Home of Turkey kampanyası ile pek çok başarılı çalışmaya imza atan Kültür ve Turizm Bakanlığı bürokratları, inşAllah turizm sektöründeki bu trendleri yakından takip etmeye devam eder ve ülkemizi bulunduğu konumdan çok daha ileri noktalara getirirler. Biz de akademisyenler, bloggerlar, Instagrammerlar, restoranlar, oteller, yazılımcılar, tur operatörleri, ajanslar, öğrenciler, kısacası bu konuda paydaş olan tüm fertler olarak elimizden gelen gayreti gösteririz ve şu anda yürütülen kampanyada söylendiği gibi, potansiyelimizi keşfederiz. Haydi bakalım Turkey, Discover the Potential..

Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *