10 March 2022

HiT120 Sosyal Medya Uygulamaları Dersi Duyurusu

2021-2022 Akademik yılında geçilen yeni müfredatımızda artık HiT120 Sosyal Medya Uygulamaları dersimiz mevcut değil. Bunun nedeni de bu dersin sadece kendi başına fazla kapsayıcı ve yetmemesi diyebiliriz. Bu dersimiz hem içerik hem de online reklam yönetimini daha detaylarıyla inceleyebileceğimiz iki ayrı derse bölündü ve bu dersler seçmeli olarak üçüncü sınıf müfredatına eklendi.

Peki, her şey iyi güzel de, bu dersi alttan almak zorunda olan öğrencilerimiz ne yapacaklar?

Bu öğrencilerimizin sayısı sınıf açmak için yeterli sayıya ulaşmadığı için HiT120 Sosyal Medya Uygulamaları dersi asenkron (ERUDM üzerinden) ders materyalleri ile işlenecek, vize ve final sınavları yapılacak ve bu dersten kalan öğrencilerimizin bu dersten yana mağdur olmalarının önüne geçilmeye çalışılacak.

“İyi de hocam, işlemediğiniz bir dersin sınavını nasıl yaparsınız? Asıl mağduriyet bu sınavlar neticesinde oluşmayacak mı?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Haklılık payınız var.

Hatrımızdan çıkarmamamız gerekiyor ki bu ders kapandı. Okul müfredatının sık sık değişmesi iyi bir şey değildir elbette ama iletişim çalışmalarının dijital mecrada giderek dallanıp budaklandığı bir dönemde de 10 sene öncesinin müfredatını kullanmak daha büyük yanlış olacaktır. Dolayısıyla dersler kapanır, onun yerine yeni dersler açılır, ikiyi bölünür, üçe bölünür vs. Önemli olan bu dersi almak mecburiyetinde kalan öğrencilerimizin derslerini en hafif hasarla normal müfredatına uygun hale getirmek.

Eğitim öğretim yönetmeliğimiz bu konuda katı kurallara sahip ve dersi almak zorunda olan bir öğrencimiz varsa o dersin mutlaka açılmasını gerekli kılıyor. Ama bir dersin açılması için de (yüksek ihtimalle ekonomik nedenlerden ötürü diye tahmin ediyorum) asgari bir sayı olacak diyor. Ayrıca o sınıfın yoğun ders programında bu dersi yerleştirmek mesele oluyor ve zaten dersi veren hocanın da programı yoğun oluyor.

Bu meseleden en az kayıpla çıkmak şöyle yapacağız:

  1. Ders notlarımız hem burada hem de ERUDM’de var. Sınavlardan sorumlu olacağınız yerlerin tamamı ders notlarında mevcut olacak.
  2. Dersle ilgili aklınıza takılan her şey sorabilirsiniz. Yerimiz yurdumuz belli çok şükür 🙂 Arzu eden İLETİŞİM sayfası üzerindeki yollardan biriyle benimle uzaktan da irtibat kurabilir.
  3. Birebir ders yapılamadığı için sadece notlardan sorumlu olarak sınavlara girebileceksiniz, ve sonuncusu
  4. Bu dersin bu şekilde uygulanmasına son vermek ve dersin tamamen kapanması için kimsenin kalmaması gerekiyor ya, sanırım ben de bu dersten kalmamanız, geçmeniz için normalde yaptığımdan daha fazla çaba sarf edeceğim 🙂 (Tamam bu işin esprisiydi)

Netice itibariyle, sizler ERUDM’den veya buradan aşağıdaki notlara çalışıyorsunuz ve sınavlara giriyorsunuz, sağ selamet bu dersi geçip yeni limanlara yelken açıyorsunuz, ben de gözlerim yaşlı arkanızdan mendil sallıyorum (mutluluk göz yaşları onlar 🙂 )

Vize sınavı için sorumlu olduğunuz konu:

Web döneWeb Dönemlerimleri

Final sınavı için sorumlu olduğunuz konu:

Dijital reklamcılık ve hukuki boyutu

GÜNCELLEME: Sadece sunumları paylaşmıştım, arkadaşlar hocam bu sunumların açıklamaları yok mu dediler. Bu sunumları işlediğimiz derslere ait video kayıtları var arkadaşlar. ERUDM de paylaştım oradan bağlantıya tıklayıp notlar üzerinden gittiğimiz dersleri seyredebilirsiniz.

Not. Finalde vize konuları dahil değildir. Sadece belirtilen konu kapsamında sınav (vize/final) yapılacaktır. Cümleten hayırlı bereketli afiyetli bir ders dönemi diliyorum.

Öne çıkan görselin kaynağı Sasin Tipchai tarafından Pixabay‘a yüklendi
Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *