14 December 2020

Öğrence

TRT2’de muhteşem bir programa rastladım dün akşam. Öğrence. Görür görmez de hemen yazmam gerektiğini düşündüm.

Önce tiyatro sahnesindeki oyunları ve oyunculuğuyla, sonra da sinema perdesindeki filmleri ve oyunculuğuyla yakından tanıdığımız Yılmaz Erdoğan’ı Çok Güzel Hareketler Bunlar isimli TV programıyla zaten seyrederek beğeniyorduk ama dün akşam TRT2’de Öğrence isimli programda tretmanın ne olduğunu anlatırken görünce az daha ağlayacaktım. Tam aradığım bilginin eğitimini veriyordu usta.

Bilirsiniz, son bir kaç yıldır herhalde ağızlardan çıkan sık kelimelerden biri, storytelling. Hikâye anlatma sanatı diyebiliriz sanırım. Bizim kültürümüzde binlerce yıldır hikâye anlatılır zaten bunun nesi trend diye sorabilirsiniz ki şöyle diyebiliriz, hikâye aslında aynı hikâye ama YouTube, Spotify, Instagram vs hikâye anlatacak onlarca ortamı bir anda elimizin altında bulunca herhalde, tekrar önem kazandı hikayenin nasıl anlatılmasının bilinmesi gerekliliği.

Yılmaz hoca da bunun dersini veriyormuş meğer, şu ana kadar da 5 bölüm olmuş.

Şimdi hoca bir sürü oyunun ve filmin yazarı olunca, anlattığı şeyler de bir MasterClass eğitimi tadında oluyor. Bir şey anlatıyor, tam kafanda oturmuyor ama Vizontele’den bir örnek verince “hah, şimdi oldu!” diyorsun. Organize İşler, Kelebeğin Rûyası, Ekşi Elmalar, Bir Demet Tiyatro, Umut Taksi, İnce İnce Yasemince… Bir sürü programdan bir sürü örnekle anlattıklarını süsleyince insanın kafasına cuk diye oturuyor anlattıkları.

Öğrence, öğrenme ile eğlencenin bileşiminden oluşuyormuş. Programın adının hakkını veriyor hoca. Gerçekten bilgi verirken onu öyle bir ambalaja sarıyor ki dikkatin bir an olsun dağılmasına imkân kalmıyor.

Yılmaz Erdoğan’ın yazarlığının yanında hem yönetmenlik hem de yapım tecrübesinin olması, yani edebi ve sanatın yanına ticari bilginin de eklenmesi bu programda anlattığı bilgileri epey kıymetli kılıyor bence çünkü günümüzde işin sanat kısmı kadar ticariliği de oldukça önemli.

Yılmaz Hoca’ya bu eğitimi verdiği için, TRT 2’ye de böyle bir eğitimi program halinde bizlere ücretsiz ulaştırdığı için şükranlarımı sunuyorum.

TRT2 nin programla ilgili sayfasına gitmek için tıklayınız.

Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *