Turizm Tanıtımında Sosyal Medya Planlaması

Erciyes Dağı’nın Tanıtımına Yönelik Bir Plan Önerisi (E-kitap)

3S (deniz-kum-güneş) turizmine alternatif olarak sunular 3E (heyecan-eğitim-eğlence) turizmi ile turizm türlerinde önemli bir çeşitlilik meydana gelmiş ve turizm merkezlerinin tanıtımının gerekliliği ön plana çıkmıştır. Bir turizm destinasyonu olan Erciyes Dağı’nın da master plan çerçevesinde dünyada sayılı bir kış turizm merkezi konumu kazanacak olması, bu tanıtımın çok stratejik ve titizlikle yürütülmesi gereken bir plan neticesinde yapılmasını gerekli kılmaktadır. Dünyada 3 milyarın üzerinde kullanıcısıyla internet ve sosyal medya da , bu tanıtımda önemli bir mecra konumunu üstlenmektedir.

Kitabın konusunu oluşturan Erciyes Dağı’nın turizm tanıtımında sosyal medya planlaması, sosyal medya platformlarının birbirinden ciddi şekilde farklılık gösteren özelliklerine göre strateji geliştirilerek planlanmasını gerektiğini öne sürmektedir. Erciyes Dağı’nın tanıtımına yönelik bir sosyal medya planının ortaya çıkabilmesi için bu planın 3 paydaşının bakış açılarının ortaya konulması gerekmiş, bunun için 3 farklı araştırmaya gidilmiştir. İlk paydaş olan sosyal medya profesyonellerinin plana bakışı derinlemesine mülakat yöntemiyle; ikinci paydaş olan turizm sektörünün plana bakış açısı da derinlemesine mülakat yöntemiyle ortaya konulmuştur. Üçüncü paydaş olan turistlerin, turizm davranışlarındaki motivasyonlarında sosyal medyanın etkisini ortaya koyabilmek için anket yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen verilerden yola çıkılarak, Erciyes Dağı’nın genel pazarlama hedefleri de dikkate alınarak uygulanabilir bir sosyal medya planı ortaya konulmuştur.

E-KİTAP BİLGİ

E-kitap İsmiTurizm Tanıtımında Sosyal Medya Planlaması – Erciyes Dağı’nın Tanıtımına Yönelik Bir Plan Önerisi
TürMonografi
ISBN978-605-030-832-7
YayıncıTezmer Yayınları
(Kültür ve Turizm Bakanlığı Sertifika No: 28550)
Kapak (PDF)İndir
İçindekiler (PDF)İndir
Tam metin (E-kitap PDF)İndir
Milli kütüphane kitap kartı2017 AD 5488 (ulaşmak için tıklayın)

ATIF

Cıngı, M. (2016). Turizm Tanıtımında Sosyal Medya Planlaması – Erciyes Dağı’nın Tanıtımına Yönelik Bir Plan Önerisi. Kayseri: Tez-Mer Yayınları.