Spotify’da zevk alarak dinlediğim ve bayağı bir şey de öğrendiğim, insana vizyon katan PodCast serilerinden birini Nilay Örnek hazırlıyor. “Nasıl Olunur” diye soruyor Nilay Örnek, misafirleri de hangi konuda iyiyse onun nasıl olunacağını anlatıyorlar. Bu podcast serisinin 8. bölümünde Nilay Örnek’in misafiri, bir İstanbul aşığı olduğu için NTV ekranlarında İstanbul Kafası programınından da aşina olduğumuz, ama bu bölümde asıl alanı olan pazarlama iletişiminden ya da kendi tabiriyle Erdening den bahseden Levent Erden.

Levent Erden

Levent Erden diye Google da bir arama yaptığınızda karşınıza yüzlerce video içeriği çıkıyor ve kendinizi o videolara bir kaptırdınız mı saatlerin nasıl akıp gittiğini, günlerin nasıl akıp gittiğini fark etmiyorsunuz. Söylediği her şey altın değerinde ve insana bir şeyler katan cinsten.

Ama benim Levent Erden’i ilk duyup bildiğim yer Next Akademi. İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğinde pazarlama yüksek lisans eğitimi veren muhteşem bir kurum. İnteraktif pazarlama eğitimi diyorlar kendileri. Hocaları sektörün en baba, en otorite adamları. Adam derken lûtfen cinsiyet ayrımı yapıyor demeyin, nitekim adamlık cinsiyet meselesi değil, şahsiyet meselesidir değil mi? 🙂 Orada alacağınız bir yüksek lisans eğitimi ile iddia ediyorum, Türkiye’de alabileceğiniz en iyi pazarlama eğitimini aldığınızdan emin olabilirsiniz. Sizleri doktora yapmak üzere ne kadar teori ve epistemoloji eğitimi vardır bilemiyorum ama akademik kadroya bakınca sektörel kapsamda alınabilecek en baba eğitimi verdiklerinden hiç şüphem yok. Tek bir handikaptan bahsetmek gerekirse, fiyatların ha deyince ödenecek meblağlarda olduğunu pek söylenemez. Parası olan için değer mi? Değer.

Peki ya o eğitimi karşılayacak ekonomik gücü olmayanlar ne yapsın?

Next Akademi’de yüksek lisans yapma imkânımız yoksa bile, orada eğitim veren hocaların neredeyse tamamının Instagram’da, Twitter’da, bloglarında ya da YouTube’da seminerleri, konferansları, söyleşileri, kendi içerikleri mevcut ki sırf onları takip etmek bile insana bayağı bir şeyler kazandırıyor.

İşe aşağıdaki podcastı dinleyerek iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Zaten podcast sonrası isteseniz de istemeseniz de parmaklarınız Google’a “Levent Erden” diye yazmaya koyulacak.

Levent Erden’in twitter profiline buradan, Instagram profiline ise buradan ulaşabilirsiniz.