2 July 2011

Ney Üflemek İçin Hoca Gerekir mi?

Arkadaşlar, sadece ney için değil, akla gelen tüm enstürmanlar için temel ve detayları gösteren bir yol gösterici, bir hoca gereklidir. Ney için de bir yol gösteren gereklidir. Bazen duyuyorum neyden “3 ayda ses çıkardım”, “6 ayda ses çıkardım” vs. diyenleri..

Şahit olduğum durumu size aktarayım, size şöyle şöyle yapmalısın, dudağı şöyle yapmalısın, başpareyi şuraya koymalısın, üfleme şiddeti şu şekilde olmalı vs gibi yolları gösteren bir mürşidin önderliğinde neredeyse her “ilk defa üfleyen” sesi bir kaç saat içinde çıkarmıştır. Dudak yapısına da bağlı biraz ama öyle aylar vs söz konusu değil kesinlikle, Allah’ ın izniyle..

Bir hoca gereklidir bu elzem 🙂

Burada hocanın gösterdiklerinin yanında, ek kaynak olarak gerçekten fazlasıyla istifade ettiğim üç kaynağı paylaşmak istiyorum.

Birincisi Neyzen Mehmet YÜCEL’ in özene bezene hazırlamış olduğu ney metodu (Allah razı olsun, çok istifade ettim):

https://www.neyzen.com/ney_metodu.html

İkincisi Neyzen Süleyman ERGUNER’ in hazırlamış olduğu “Ney Metod” adlı eseridir:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/ney-quotmetodquot-cd-ilaveli/48483.html

Üçüncüsü de Şeref ÇAKAR’ ın “Türk Müziği Teorisi ve Makamlar” adlı kitabıdır. Makamlar hakkında şahane bilgiler edindim, edinmeye devam ediyorum.. (Bu kitabın sıfırını ben bulamamıştım, sahaflardan bulabileceğinizi tahmin ediyorum)

AYRICA!!!!

Bir hoca ile başladıktan sonra bol bol dinlemek lazımdır bu da elzem.. Kimleri dinlemek gereklidir diye belirtmek gerekirse, bunu da bir sonraki kaydımda yazayım inşAllah..

Not: Fotoğrafta Neyzen Ahmed Şahin, Neyzen Sadreddin Özçimi ve Neyzen Yasin Özçimi meşk ederken.. Kaynak: https://www.yenisafak.com/hayat/ney-bir-nefesmotor-bir-heves-3400407

Share

Mustafa Cıngı

Hi! Thank you for reading my posts. If you want to have more information about me, you can click "ABOUT ME" above, at the topmost of the site. Keep walking and enjoy the show :)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.