Ney Üflemek İçin Nota Bilmek Şart mı?

Ney üflemede ecdadımızın eğitim şekli meşk usûlüdür. Yani üstadın dizinin dibine oturursunuz, dizlere usûl vura vura birebir üfler, çalışır, meşk edersiniz. Nota değil, usûl temeldir. Ama günümüzde elbetteki böyle birebir eğitim malesef oldukça lükse giriyor 🙂 Sadece ney için değil, başka hangi enstürman olursa olsun nota olmazsa olmazlarımızdandır eğitim esnasında… Nota malûmunuz her ne kadar…Continue reading Ney Üflemek İçin Nota Bilmek Şart mı?

Her Neyzen Adayının Okuması Gereken Kitap: SUSKUNLAR

İhsan Oktay Anar’ ın bu emsalsiz romanını nasıl anlatsam bilmiyorum. Hikaye itibariyle gayet enteresan zaten,  bir kaç noktada sıkılmadım değil okurken ama roman genel itibariyle çok sürükleyici.. En önemlisi de, kitabın bölümleri ilerledikçe insanın içinde dayanılmaz bir ney üfleme arzusu uyanıyor, hele de romanın sonunu getirince.. 🙂  İletişim Yayınları’ ndan çıkmış, gayet anlaşılır bir dille…Continue reading Her Neyzen Adayının Okuması Gereken Kitap: SUSKUNLAR

Neyde Dem Sesler Daha Rahat Nasıl Çıkar?

Kayseri Neyzenler Cemiyeti Facebook Grubumuzda en fazla sorulan sorulardan biri de neyden nasıl dem seslerin çıkarılacağı üzerinedir. Dem sesleri çıkarmak için temelde 3 unsur vardır: 1. Şiddetli Sıcak Nefes Neye mümkün olduğunca en sıcak nefes üflenmelidir. Taa ciğerden gelen o sesi  “Allah Huu” derken ki “Huu” yu söylerken elde edebiliriz.. “Huu” yu tabi kışın donmuş…Continue reading Neyde Dem Sesler Daha Rahat Nasıl Çıkar?

Kayseri Ney Kursu

Facebook üzerinden kurmuş olduğumuz Kayseri Neyzenler Cemiyeti isimli gruba en fazla gelen sorulardan biri, Kayseri’ de nereden ney eğitimi alınabileceği üzere.. Efendim Kayseri’ de benim bilgim dahilinde olan 3 farklı eğitim merkezi mevcuttur. Benim de derslerine büyük bir zevkle iştirak ettiğim Mustafa DEMİR Hocamızın kursu (İlim Yayma Cemiyeti’ nde, cumartesi günü saat 14:00′ da başlıyor.)…Continue reading Kayseri Ney Kursu

İyi Ney Üflemek İçin Kimleri Dinlemek Gerekir?

İyi ney üflemek için kesinlikle ve kesinlikle bool bol dinlemek gereklidir.Neyde sağlam bir kulak elde edebilmek için üstadların icralarını bolbol dinlemek gereklidir.. Peki Üstadlarımız kimlerdir?Bir liste haline getirmek gerekirse şu şekilde bir sıralama yapabiliriz: 1. Tanburi Cemil Bey (Alttaki “Sayfalar” sekmesinden ilerleyebilirsiniz.)

Ney Üflemek İçin Hoca Gerekir mi?

Arkadaşlar, sadece ney için değil, akla gelen tüm enstürmanlar için temel ve detayları gösteren bir yol gösterici, bir hoca gereklidir. Ney için de bir yol gösteren gereklidir. Bazen duyuyorum neyden “3 ayda ses çıkardım”, “6 ayda ses çıkardım” vs. diyenleri.. Şahit olduğum durumu size aktarayım, size şöyle şöyle yapmalısın, dudağı şöyle yapmalısın, başpareyi şuraya koymalısın,…Continue reading Ney Üflemek İçin Hoca Gerekir mi?