HiT619 İletişim Araştırmalarında Karma Yöntemler dersimiz kapsamında bazı kitapları baştan sona, bazı kitapların ise dersimizle ilgili bölümlerini okumamız gerekiyor. Her ders öncesinde talep edilen okumanın yapılmış olarak gelmesi bu dersimiz için oldukça elzem. Bu kitaplardan bazılarını üniversitemizin anlaşmalı olduğu Turcadamy üzerinden online olarak okuyabilirsiniz. Liste aşağıdadır, buyurunuz.

  1. Karma Yöntem Araştırmaları Tasarımı ve Yürütülmesi; John W. Creswell, Vicki L. Plano Clark; Anı Yayınları

2. Araştırma Deseni; John W. Creswell; Eğiten Kitap Yayınları


3. Nitel Araştırmaya Giriş; Corrine Glesne; Anı Yayınları


4. Nitel Araştırmacılar için 30 Temel Beceri; John W. Creswell; 2019; Anı Yayıncılık


5. Eğitim Araştırmacıları İçin Spss Uygulamalı İstatistik; Sevilay Kilmen; Edge Akademi Yayınları


6. Jamovi – Uygulamalı İstatistik Analizleri – Sosyal Bilimcilere Yönelik Araştırma Hikayeleri ile Anlatım; Ömer Lütfi Antalyalı, Ali Murat Alparslan; Nobel Akademik Yayıncılık


7. Learning Statistics with Jamovi: A Tutorial for Psychology Students and Other Beginners; Danielle J. Navarro, David R. Foxcroft; https://www.learnstatswithjamovi.com/

Burada ise ders kapsamımızla doğrudan ilgili olan çalışmalar yer almakta.

  • Doğan ÖZLEM; Doğa Bilimleri ve ‘Sosyal Bilimler’ Ayrımının Dünü ve Bugünü Üzerine; 1998, Toplum ve Bilim Dergisi (76); s.7-40
  • Beylü DİKEÇLİGİL; Sosyolojide Metodolojik Farklılaşma Ve Metodlar Arası İşbirliği; III. Ulusal Sosyoloji Kongresi Bildirileri; s.97-126
  • Sabahattin Zaim; Genç İlim Adamına Nasihatler; 2007; I. Genç Akademisyenler Buluşması Açılış Konuşması
  • F. Beylü DİKEÇLİGİL; Ontolojiyi Hatırlamak Sosyolojide Yöntem Sorunu; 2017; Çizgi Kitabevi

Nicel ve nitel analizleri yaparken kullanacağımız programlarla ilgili içeriklere ve felsefi altyapılara ait video kaynakları da aşağıda sıraladım.

Ninarva (Nitel araştırma desenleri): https://www.youtube.com/c/NinarvaTR/featured (Videonun sağ üst kısmında bulunan üç çizgili sekmeye tıkladığınızda listedeki videolardan dilediğinizi seçebilirsiniz. Tavsiyem, NİNARVA kanalında Nitel araştırma yöntemiyle ilgili olan tüm videoları seyretmenizdir. Eğer video burada görünmüyorsa “Watch on YouTube” a tıklayıp YouTube’da seyredebilirsiniz.)


Zeynep Kurnaz (MaxQDA ile nitel veri analizi): https://www.youtube.com/c/ZeynepKurnaz/featured (Videonun sağ üst kısmında bulunan üç çizgili sekmeye tıkladığınızda listedeki videolardan dilediğinizi seçebilirsiniz. Eğer video burada görünmüyorsa “Watch on YouTube” a tıklayıp YouTube’da seyredebilirsiniz.)


Akademiklink (SPSS ile nicel veri analizi): https://www.youtube.com/c/istatistikveanaliz (Videonun sağ üst kısmında bulunan üç çizgili sekmeye tıkladığınızda listedeki videolardan dilediğinizi seçebilirsiniz. Eğer video burada görünmüyorsa “Watch on YouTube” a tıklayıp YouTube’da seyredebilirsiniz.)


Datalabcc (Jamovi ile nicel veri analizi): https://www.youtube.com/playlist?list=PLkk92zzyru5OAtc_ItUubaSSq6S_TGfRn (Videonun sağ üst kısmında bulunan üç çizgili sekmeye tıkladığınızda listedeki videolardan dilediğinizi seçebilirsiniz. Eğer video burada görünmüyorsa “Watch on YouTube” a tıklayıp YouTube’da seyredebilirsiniz.)


Dersle ilgili genel bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Haftalık ders konu içeriği için buraya tıklayabilirsiniz.

Öne çıkan görselin kaynağı Pexels tarafından Pixabay‘a yüklendi