Neyde Dem Sesleri Rahat Çıkarmak İçin..

Standard

Kayseri Neyzenler Cemiyeti Facebook Grubumuzda en fazla sorulan sorulardan biri de neyden nasıl dem seslerin çıkarılacağı üzerinedir. Dem sesleri çıkarmak için temelde 3 unsur vardır:

1) Şiddetli Sıcak Nefes..Neye mümkün olduğunca en sıcak nefes üflenmelidir. Taa ciğerden gelen o sesi  “Allah Huu” derken ki “Huu” yu söylerken elde edebiliriz.. “Huu” yu tabi kışın donmuş ellerimizi ısıtmak için o “huuuh huuhh!” lamalar gibi ısıtarak söylersek ideal nefesi yakalamış oluruz inşAllah..

2) Dudağı mümkün olduğunca kasmak ve ileriye itmek..Dudaklar kıramp girercesine kasılmalı ve ileriye itilmelidir. Şöyleki bir bahçe sularken, hortumdan akan suyu daha ilerilere ulaştırmak için hortumun ağzını elimizle kapatırızya, su daralan alan ile daha uzağa gider, neyde de dem ses için üflerken mutlaka nefesimizi neyin ta en alt bölümlerine (rast perdesine) ulaştırabilmek için  dudağıımızı kasmalıyız ve ileriye itmeliyiz (hep söylene gelmiştir, bir çocuğu öper gibi dudağı uzatmak 😀 ). Neyzen Mustafa Demir Hocamla dem seslere çalışırken dudağımızı öyle kasardık ki harbiden kramp dudağımıza neredeyse girecek gibi olurdu :)Tam tersini yaptığımız zaman da yani dudağımızı geriye doğru çektiğimizde de tiz sesleri daha rahat ele edebiliyoruz..

3) Başparenin alt kısmına üflemek…

Başparemizin içinin alt kısımlarına doğru üflemek dem sesleri, üst kısımlarına doğru üflemek tiz sesleri rahatlatır.

Sayın Ömer Erdoğdular Hocamızın da seyrettiğim bir videosunda dem seslerin rahat çıkması için neyin devamlı üflenmesi gerekliliği üzerinden durmuştur.. “Üflemeye ara vermek dem seslerin kaybolmasına neden olur” diyordu. O videoyu bulabilirsem yayınlayacağım inşAllah..

 

Nefesiniz daim olsun..

(Visited 11.040 times, 1 visits today)

17 thoughts on “Neyde Dem Sesleri Rahat Çıkarmak İçin..

 1. amaskur@hotmail.com' Hızır

  Selamlar mustafa hocam hicaz medhal,in ney ile uflenmis icralarini arıyordum sizin calismalariniza ulaştım çok teşekkür ederim bu haftaki dersimizdi son derece makbule geçti .basarilariniz ve nefesiniz daim olsun

 2. smh427@hotmail.com' Semih guler

  Merhaba hocam kendimce ney calismaktayim, yukarida verdiginiz tarifle dem ses almayi basardim 🙂 tesekkur ederim. Allah razi olsun. Sizinde nefesiniz daim olsun. Onereceginiz kaynak varsa onlardanda faydalanmak isterim

 3. lertun@gmail.com' Levent

  Merhaba Hocam, kendi imkanlarımla çalışmaktayım. Dem seslerde Mİ sesini alabilir miyiz, alabilirsek nasıl. Teşekkürler.

 4. mehtapbozkurt1@icloud.com' Mehtap Bozkurt

  Hocam ney üflemeye çalışıyorum ama üfürme sesi geliyor,nasıl yok edebilirim bide bana ilerlememde yardımcı olacak eser veya site varmı 2 yıldır üflemeye çalışıyorum

  • Öncelikle Allah kolaylıklar versin, uzun ve meşakkatli bir yola girmişsiniz, daim olsun inşAllah… Ne kadar oldu başlayalı? Neyde ilk zamanlar, ki bu 1-2 sene bile olabilir, sesler flüt sesi gibi çıkabilir, sesten ziyade alttan alttan boş ıslık sesi gibi üfürme sesleri çıkabilir. Bu sizin doğru açılarla başpareye üflemenizden dudak yapınızın başpareye uyumuna kadar (fiziki nedenlerle), veya neyinizin yağsızlığına kadar pek çok nedenle olabilir. Bunu gidermenin en iyi yolu elbette size bunları birebir gösteren bir hocanın olmasıdır. İkinci en iyi yolu da bol bol eser dinleyip o eserleri mümkün olduğunca taklit edip benzetmeye çalışmaktır. Bu eserleri aşağıdaki linkte derlemiştim, oraya bir göz atabilirsiniz.
   http://mustafacingi.com/iyi-ney-uflemek-icin-kimleri-dinlemek-gereklidir/
   Her gün en az 1 saatinizi neyinize ayırmayı ihmal etmeyin. Bugün çalışmayayım yarın 2 saat çalışırım demek hatalı olur, her gün düzenli olarak en az 1 saatinizi neyinize ayırırsanız zamanla oturduğunu göreceksiniz. Bu arada, kayıtlardaki gibi o iç yakan ney sesini bulmak gerçekten uzun seneler alıyor, belki 2 sene, belki 5 sene… Acele etmeyin, sebat edin.. Rastgele…

  • mstfcng@hotmail.com' Mustafa Cingi

   Merhaba Numan kardeşim,
   Dudağı geriye çekip başparenin üst kısmına üflemek tiz seslerin daha kolay çıkmasına vesile oluyor ama bu teknik yeterli değil elbette. Neyinin yağsız olması ve hatta neyinin kalitesi bu konuda önemlidir. Nitekim benim bir neyimde malesef tiz seslerden yana ben de problem yaşıyordum. Sonrasında başka bir neyle deneyince problemin neyde olduğunu anladım. Bu tabi düşük bir ihtimal ama yine de hocandan bu konuda destek alman yerinde olacaktır. Kanaatimce sesleri çıkarmakta en temel nokta, neyde bu sesleri (senin için tiz sesleri) içeren eserleri bol bol çalışmandır. Mesela muhayyer kürdi makamındaki eserler tiz sesleri pes seslerle birlikte geliştirmek için iyidir.
   Aşağıdaki eserlere bir göz atmanı tavsiye ederim, notaları internette var, çalışa çalışa ezberden üflemen iyi olur. Tahmin ediyorum ki çalışa çalışa rahatsız eden sesler yerine oturacaktır. Dudak ve başpare pozisyonuna aman dikkat. Hayırlı çalışmalar, nefesin daim olsun.
   Muhayyer kürdi ilahi (IV. Murad Han):
   https://www.youtube.com/watch?v=MDvtpqlr6Ig
   Muhayyer kürdi saz semai (Sadi Işılay): https://www.youtube.com/watch?v=bPmo_YMXP6E

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.