Medya Okuryazarlığı ve Mesleki Yeterlilikler Hakkındaki Yazım Hakkında

Standard

Yaklaşık bir buçuk sene önce kaleme aldığım medya okuryazarlığı hakkındaki yazım, bu süre zarfında çeşitli eleştiriler aldı, üzerinde konuşuldu, tartışıldı… Yazı başlığının ajitatif bir yanı olmakla birlikte yazının içeriğinde medya okuryazarlığı dersinin mecburi olması ve bu dersin iletişim fakültesi mezunu öğrenciler tarafından verilmesi desteklenmekte ve fakat öğrencilerimizin kendilerini mesleki yeterlilikler açısından geliştirmemeleri eleştirilmekteydi.

Bu yazı elbette tüm iletişim fakültesi öğrencileri ve mezunlarına hitaben yazılmamıştı. Nitekim sonradan fark ettim ki kendilerini mesleki açıdan geliştiren ve medya okuryazarlığı dersinin mecburi olması, iletişimciler tarafından da verilmesi konusunda çaba gösteren öğrencilerimiz ve mezunlarımız da vardı ve bu yazım ile onların haklarına da girmiş oluyordum. Fakat bir tartışma zeminine imkân tanımıştı, bu nedenle bir müdahalede bulunmamıştım..

Fakat hak mevzuunu dün Türkiye Medya Okuryazarlığı Platformu’nda yazının gündeme gelmesi ile tekraren görmüş oldum. Ayrıca Platformun admini Ethem Bey ile yaptığımız telefon görüşmesinde yazımın maksadının medya okuryazarlığına karşı olmadığı, hatta sosyal medya okuryazarlığı hatta ve hatta YouTube okuryazarlığı gibi daha derinlemesine dersler verilmesini desteklediğimi, yazıdaki maksadımın ise öğrencilerimizin mesleki açıdan gelişmelerinin önemini vurgulamak olduğunu belirttim. O da medya okuryazarlığının ders olarak iletişimciler tarafından verilmesi çalışmalarındaki önemli ölçüde kat edilen yola bu yazının tezat oluşturduğunu, yazının maksadından ziyade daha çok olumsuz mana çıkarılabilecek muhteviyata sahip olduğunu ve bu yazının iletişim camiası içinden çıkmasının da ayrıca üzücü olduğunu belirtti.

Gördüm ki kaş yapayım derken göz çıkarma durumuna gelmişim. Bu açıklamanın sebebi budur. Şu şekliyle son halini verelim: Medya Okuryarlığı Dersininin mecburi olması gerekmektedir. Hatta günümüzde kullanılan yeni iletişim teknolojileri dikkate alındığında “sosyal medya okuryazarlığı” dersinin de müfredata alınması ciddi öneme sahiptir. Elbette bu derslerin iletişimciler tarafından verilmesi elzemdir. Bununla birlikte iletişim fakültesinde okuyan öğrencilerimiz de kendilerini mesleki yeterlilikler açısından geliştirmeyi ihmal etmemelidir.

Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

(Visited 144 times, 1 visits today)

One thought on “Medya Okuryazarlığı ve Mesleki Yeterlilikler Hakkındaki Yazım Hakkında

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir